Több mint 250 ausztrál kormányzati épületben legalább 913 kínai gyártású térfigyelő kamerát szereltek fel, amiket mind el fognak távolítani.

Richard Marles ausztrál védelmi miniszter a múlt héten azzal magyarázta a kínai kamerák eltávolítását, hogy ezzel a létesítmények teljes biztonságát akarják garantálni.

A pénzügyminisztérium kedden megerősítette, hogy korábban további 65 ugyanilyen térfigyelő kamerát szereltek fel ausztrál politikusok által használt irodákba, ezek lecserélése megkezdődött, de negyvenet még el kell távolítani, aminek határidejét áprilisra tűzték ki.

Korábban az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában is felléptek az ellen, hogy a kormányzati intézményekben kínai gyártmányú kamerákat telepítsenek biztonsági szempontból fontos helyszínekre.

Érzékeny információkat védenek

Azzal indokolták, hogy érzékeny információk szivároghatnának ki, ha a kamerákat gyártó kínai vállalatok kénytelenek lennének megosztani adataikat a pekingi hírszerző szolgálatokkal.

A térfigyelő kamerák gyártója a részben kínai állami tulajdonban lévő Hangzhou Hikvision Digital Technology és a Dahua Technology Co., amelyek feketelistán vannak Amerikában. A két vállalatnak az amerikai kereskedelmi minisztérium szerint szerepe volt a kínai Hszincsiang tartományban élő ujgur kisebbség megfigyelésében.

A Hikvision a vádakat visszautasítva hangsúlyozta, hogy termékei „megfelelnek az összes vonatkozó ausztrál törvénynek és szabályozásnak”.

Ezelőtt a legutóbbi hírszerzési botrányt egy kínai léggömb váltotta ki, amit az Egyesült Államok vadászgépei hatástalanítottak, mert az USA szerint kémkedésre használták az eszközt. Hasonló gyanús eszközökről jelentett Japán is, amely vizsgálni kezdte a légterén megjelenő léggömböket.