Az országos bruttó átlagbérek legalább 130 százalékára emelkedik jövő januártól a pedagógusok havi fizetése Csehországban. A vonatkozó törvények módosításait a képviselőház korábbi igenje után csütörtökön a felsőház, a szenátus is elfogadta. A jogszabály életbe lépéséhez most már csak az államfő aláírása szükséges, ami ebben az esetben csak formalitás.

A 81 tagú felsőházban a kormánykoalíció javaslatát a jelen lévő 62 szenátorból 40 támogatta.    

A pedagógusok fizetéséhez szükséges összeget az államnak kell biztosítania. A törvénymódosításokat a parlament két háza annak ellenére is megszavazta, hogy a költségvetésben még nem határozták meg pontosan a szükséges források helyét.

Mikulás Bek oktatásügyi miniszter a parlamenti vitában elmondta, hogy a részleteket az oktatásügyi szakszervezetekkel együtt fogják kidolgozni. Jirí Ruzicka, a szenátus iskolaügyi bizottságának elnöke pedig arról tájékoztatott, hogy jelenleg a cseh költségvetés 3,9 százalékát fordítják az oktatásügyre, amit kevésnek tart. Az OECD tagországaiban ez az arány 4,9 százalék. 

Az általános- és középiskolai tanári fizetések tavalyi havi átlaga 48 204 korona (795 366 forint) volt, ami az országos átlagbérek 113 százaléka. A tavalyi országos átlagbér 45 259 korona (746 773 forint) volt.

Az egyetemi és főiskolai tanárok bérezése más szabályok szerint történik.

Elszállt minden remény, elmarad a pedagógusok bérének rendezése?

Egymillió ápoló vagy másfélmillió pedagógus bérköltségének megfelelő kiadáscsökkentést kell végrehajtania jövőre az Európai Unió 14 tagállamának, köztük Magyarországnak is. Brüsszel új, 2024-től életbelépő költségvetési szabályát élesen bírálta az Európai Szakszervezeti Szövetség. Az érdekvédők szerint újabb megszorítások helyett magasabb bérekre van szükség, és az uniós intézményeknek a vállalatok érdekei helyett a munkavállalókat kellene képviselniük. Bővebben >>>