A meteorológiai szolgálat vasárnap hajnalban az MTI-hez eljuttatott veszélyjelzése szerint Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Pest megyére, valamint Budapestre másodfokú figyelmeztetést adtak ki, mivel ezeken a területeken 24 óra alatt több mint 30 milliméter csapadék hullhat.

Ugyancsak a nap folyamán várható jelentős csapadékmennyiség miatt Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Fejér, Heves, Nógrád, Somogy, Tolna, Veszprém és Zala megyében elsőfokú figyelmeztetés van érvényben.

Emellett az ország nagy részére a felhőszakadás veszélye miatt is kiadták az elsőfokú figyelmeztetést. Baranya, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom, Nógrád, Somogy, Tolna, Vas, Veszprém, Zala és Pest megyében, valamint a fővárosban egy-egy zápor, zivatar során rövid idő alatt is több mint 25-30 milliméternyi eső hullhat.

Helyenként szél és jégeső várható

asárnap területi átlagban a legtöbb csapadékra elsősorban a Duna-Tisza-közén, a Dél-Alföldön és az Északi-középhegység nyugati felén lehet számítani. Az elszórtan előforduló zivatarokhoz (a sok csapadék mellett) erős vagy viharos (45-70 kilométer/órás, kis eséllyel 70 kilométer/óránál is erősebb) szél és jégeső társulhat - tették hozzá.

Az előrejelzés szerint a legmagasabb nappali hőmérséklet az ország nagy részén 16-22 Celsius-fok között várható, de északkeleten ennél néhány fokkal melegebb lesz. Késő estére 13-20 fok közé hűl le a levegő.

Közútkezelő: huszonhat úton van teljes útzár

Ár- és belvíz miatt huszonhat úton van érvényben teljes útzár - közölte a Magyar Közút Nonprofit Zrt. vasárnap. A közútkezelőnek a szombat éjszakai, vasárnap reggeli órákban további útszakaszokat kellett lezárnia a nyugat-dunántúli megyékben. Az Útinform szolgálat legfrissebb összesítése szerint több mint hatvan kilométernyi útszakasz van lezárva Baranya, Győr-Moson-Sopron, Pest, Vas, Veszprém és Zala megyében - írták a közleményben.
Baranyában Alsómocsolád, Zalában Szijártóháza, Zalaszombatfa és Gáborjánháza nem közelíthető meg országos közúton, a Vas megyei Szakonyfaluba pedig csak az ott lakókat engedik be a hatóságok.
A közútkezelő felhívta a figyelmet arra, hogy a korlátozások száma és mértéke folyamatosan változik, ezért utazás előtt érdemes tájékozódni az aktuális útviszonyokról a www.utinform.hu oldalon.
Továbbra is arra kérik az autósokat, hogy ha az ár- és belvízben érintett térségekben az utazás mellett döntenek, fokozott óvatossággal és körültekintéssel vezessenek, a figyelmeztető vagy korlátozó jelzéseket minden esetben vegyék komolyan, a lezárt szakaszokon pedig semmiképpen ne próbáljanak meg átkelni.

Szombaton 59 településen védekeztek

Az árvízi és helyi vízkárok miatt szombaton országosan 59 településen folytattak védekezési munkálatokat, 172 embernek kellett elhagynia lakóhelyét, közülük 22-en befogadóhelyen, 132-en pedig rokonoknál találtak ideiglenes elhelyezést - közölte vasárnap a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.

A közlemény szerint eddig 65 ezer homokzsákot és 650 köbméter homokot használtak fel a jelentős eső miatt.
Zala megyében 14 településen kellett a víz ellen védekezni. Bödeháza, Gáborjánháza, Szijjártóháza és Zalaszombatfa továbbra sem megközelíthető. A vasúti közlekedés Csömödér és Páka között átmenetileg szünetel.

A lendvadedesi víztározó megemelkedett vízszintje miatt a Lentiben kitelepítettek egyelőre még nem térhetnek vissza otthonukba. A tározót megerősítették, állapota stabil. A megye vízfolyásain apadás tapasztalható.

Kimosta a töltést a víz a Siófok-Kaposvár vasútvonalon - pótlóbuszok, késések

Több napig pótlóbusz közlekedik a Siófok-Kaposvár vasútvonal egy szakaszán, mert szombat éjjel a Tab és Siófok közötti szakaszon a tartós esőzés miatt kialakult vízátfolyások kimosták a vasúti pálya ágyazatát - közölte vasárnap hajnalban a Mávinform. A víz mintegy 20 méteres szakaszon öntötte el és mosta ki a pályát.
A helyreállítás előreláthatóan több napot vesz igénybe, ezért vasárnap hajnaltól vonatpótló autóbuszok szállítják az utasokat Siófok és Tab között. A közúton hosszabb útvonal és az átszállások miatt 30-60 perces késések is előfordulhatnak a teljes vonalon - írja a közlemény.

Az esőzések miatt Vas megye 26 településén folyt védekezés. Rábafüzes és Szombathely között szünetel a vasúti közlekedés. Homokzsákos védekezéssel és vízszivattyúzással 58 lakóházat védtek meg. Jelentősebb munkálatok Szentgotthárdon és Körmenden zajlottak. Csákánydoroszlón 18 embert kellett kitelepíteni.

Somogy megyében hét településen kellett védekezni. Nagyberény és Som között az eső a földekről a 65-ös főútra folyt, így itt több elakadt személyautót is ki kellett menteni. Ságváron és Siófokon a csapadékvíz több lakóházat is elöntött, Siófokon nyolc embert, Ságváron pedig hetet kellett kitelepíteni.

Baranya megyében négy településen folyt védekezés: Hobolon, Mánfán, Bikalon és Alsómocsoládon 21 épületet védtek meg homokzsákokkal. Alsómocsolád a kiöntött halastó miatt személyautóval nem közelíthető meg.

A Veszprém megyei Noszlopon az utakon hömpölygő víz kezdetben 30 lakóházat veszélyeztetett, azonban a víz apadása miatt csak egy épületnél kell homokzsákokkal védekezni.

Győr-Moson-Sopron megyében Sopron belterületén három lakóházat kellett homokzsákokkal védeni a felgyülemlett esővíz miatt. Kunszigeten felázás miatt kidőlt egy családi ház fala, az ott élő öt embernek el kellett hagynia az épületet.
A katasztrófavédelem állományából több mint ötszázan vettek részt a védekezésben, munkájukat körülbelül 1300 ember segítette csaknem 370 technikai eszközzel.