A Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint a babaváró hitelből 2021. novemberben 37,59 milliárd forintot folyósítottak, ami a program indulása óta a második legalacsonyabb érték. Ennél kevesebbet csak 2021 januárjában helyeztek ki a kölcsönből, 35,9 milliárd forintot. Egy évvel ezelőtt még 49,7 milliárd volt a havi összeg. 2019 júliusa óta eddig összesen 1600 milliárd forint került a fiatal házaspárokhoz ebben a formában.

A babaváró hitel speciális állami támogatás, amely az első öt évben kamatmentes törlesztést tesz lehetővé az igénylőknek, ügyleti kamata viszont van - az állam ez alapján folyósítja a kamattámogatást. Ha az öt év alatt az igénylő házaspár legalább egy gyermeket vállal, akkor a kölcsön kamatmentes marad. Ha nem, akkor az addig igénybe vett kamattámogatást vissza kell fizetniük egy összegben, a fennmaradó tőketartozást pedig emelt kamattal terhelve kell tovább fizetni.

Sokba kerül, ha nem születik meg a gyerek

Márpedig az ezt a kamatot meghatározó referenciaérték újabb 70 bázisponttal emelkedett, a decemberben közzétett 2,98 százalék után már 3,68 százalékon áll a mutató. Ilyen mértékű emelésre korábban nem volt példa. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) által közzétett 3,68 százalékos érték a februári babaváró hitel igénylőkre fog vonatkozni, a januárban szerződők számára viszont még a 2,98 százalékos referenciamutató alapján kell kiszámolni a kamat mértékét - derül ki a Bank360.hu babaváró hitel körképéből.

Az első öt évre, vagyis a kamattámogatás időszakára vonatkozó büntetőkamat összege az igényléskor hatályos referenciakamat alapján számolható ki: a januári igénylők 5,87 százalékos ügyleti kamattal kalkulálhattak, a februári igénylők viszont az ennél jóval magasabbal, 6,78 százalékkal. Emiatt a visszafizetendő összeg is magasabb lehet, ha az igénylést követő öt évben nem teljesítik a gyermekvállalás feltételeit.

A referenciakamat sorozatos emelkedése miatt a visszafizetendő kamattámogatás kalkulált összege is folyamatosan nőtt az elmúlt hónapokban. A februári igénylőknek akár 3 millió forint fölé is kúszhat a büntetése, ha a maximális 10 millió forintot veszik fel, és nem teljesítik a gyermekvállalásra vonatkozó feltételt. A januárban szerződők ennél alacsonyabb, 2,6 millió forint körüli büntetéssel számolhatnak, azonban ez is jelentősen meghaladja a program indulásakor kalkulált kétmillió forint körüli összeget.

A legelőnyösebb feltételekkel a két évvel ezelőtti igénylők tudták felvenni a babavárót: a 2019. decemberben szerződőknek mindössze 1 485 000 forint lenne a büntetés mértéke abban az esetben, ha öt év után elveszítenék a támogatást. Vagyis két év alatt több mint a duplájára nőtt a várható büntetőkamat mértéke a kamattámogatott hitelnél.