A forgalomban lévő készpénz értéke októberben elérte a 4158 milliárd forintot, amely 1500 milliárd forintos növekedés 2013 eleje óta. A készpénzhasználat ismert hátrányai mellett (nem biztonságos, nem értéktartó) arról sem szabad megfeledkezni, hogy ezek legyártása költséges.

A készpénzgyártás költségeiről az MNB éves jelentéseiből állnak rendelkezésre információk, így a legfrissebb adat csak 2014-es, de már abból is látszik, hogy nőttek a ráfordítások az egy évvel korábbihoz képest. Igaz, az elmúlt években tett intézkedéseknek köszönhetően 2011 óta mérséklődtek a kiadások.
Tavaly a bankjegy- és érmegyártásra összesen 4,8 milliárd forintot költött a jegybank, szemben a 2013-as 3,9 milliárddal. A növekedés mögött egyrészt a bankjegyek iránt megnövekedett igény, másrészt az érmék gyártási költségének emelkedése állt. Az egyes bankjegyek és érmék gyártási költségére vonatkozóan a legfrissebb adat 2013-as, amely szerint a papírpénzeket bruttó 57, az érméket 32 forintért nyomták.
Mivel idei adatok még nem állnak a rendelkezésünkre, nem lehet pontosan tudni, hogy a 10 és 20 ezres cseréje milyen költségnövekedést eredményezett. Azt azonban az MNB elmondta lapunk kérdésére, hogy a fejlesztett bankjegyek gyártási költsége a jelenlegi ráfordításnál alacsonyabb lesz, így tehát - az aktuális bankjegykeresleti értékek függvényében - a bankjegycsere által generált "extra" ráfordítások hosszú távon megtérülhetnek.

Az ugyanakkor beszédes lehet az idei évi adatokra vonatkozóan, hogy 2014 végén a készpénzállomány összértéke 3736 milliárdot tett ki, amelynél már a 2015. októberi is 11 százalékkal magasabb.
Hogyan alakultak a számok korábban?
Még 2012-ben a költségek 3,7 milliárdot tettek ki, amely 0,5 milliárdos csökkenést jelent 2011-hez képest. Ezen belül a bankjegyek költsége nőtt ugyan, de az érmékre annyival kevesebbet fordítottak, hogy az mérsékelte a kiadásokat. Ez utóbbi az olcsóbb alapanyagáraknak volt köszönhető.
Egyfajta fordulópont volt 2011, ugyanis a 4,2 milliárdos ráfordítás lényegesen kisebb, mint az azt megelőző 7,7 milliárd. Az MNB ezt a visszaesést a darabszám és az alapanyagár csökkenésével magyarázta. A jegybank 2008-2011 között olyan költségcsökkentő stratégiai intézkedéseket hozott, mint az 1 és 2 forintosok bevonása és a 200 forintosok érmére cserélése, amely mind csökkentette a költségeket.
Az MNB pénzgyártásra 2009-ben 7,5 milliárdot, 2008-ban pedig 6,5-öt fordított. Az 1-és 2 forintosok hatása itt látszik, ugyanis 2007-ben, a bevonás előtt még 8,8 milliárd volt a teljes költség. Az MNB éves jelentésében meg is jegyzi, hogy a két kis pénz az érmeverés költségeinek közel felét tette ki.
Összességében az látszik, hogy 2010-ben elindult a takarékoskodás a készpénzzel, viszont az elmúlt években újból növekedésnek indultak az MNB költségei, amely annak következménye, hogy sokkal jobban szeretjük kézbe fogni pénzünket, mintsem elektronikus formában vagy egy plasztikkártyával kezelni azt.
Legolvasottabb

Óriási boom a magyar benzinkutakon

Legatyásodtak a magyarok, ezt látják a magyar boltláncok

Infláció: a boltosok bevetik a trükköt, felgyorsul a "zsugorfláció"

Újabb kőolajvezetéket záratnak el az oroszok

Riasztó hír érkezett Szerbiából

Buksza: megindultak a külföldiek a magyar boltokba

Itt a vége: „sógoraink” sem vesznek több orosz gázt
