Az Európai Unió támogatásával készített felmérés alapján a konjunktúraindex a júliusi 0,0 pontról mínusz 3,9 pontra romlott, az üzleti bizalmi index 5,6 pontról 1,2 pontra csökkent, a fogyasztói bizalmi index pedig mínusz 16,1 pontról visszaesett mínusz 18,6 pontra augusztusban.

Augusztusban az üzleti szférán belül mind a négy vizsgált ágazat (ipar, építőipar, kereskedelem, szolgáltatás) várakozása kisebb-nagyobb mértékben romlott - közölte a kutatóintézet.

Az ipari bizalmi index számottevően csökkent, értéke lényegében visszatért a májusi szintre. Egyaránt romlott az elmúlt időszaki termelési helyzet megítélése és a közeljövőre vonatkozó termelési kilátás is, valamint kedvezőtlenebbé vált a rendelésállomány és a készletek megítélése is.

Az építőipari bizalmi index július után augusztusban is csökkent, így a mutató értéke hároméves mélypontra süllyedt. A magasépítő cégek kilátásai számottevően romlottak, míg a mélyépítő cégeké kissé javultak. Az előző háromhavi termelés megítélése augusztusban némileg javult, viszont a rendelésállományé érezhetően kedvezőtlenebb lett.

A kereskedelmi bizalmi index értéke a vizsgált időszakban tovább csökkent, 2013 novembere óta először került negatív tartományba. Az eladási pozíció megítélése stagnáló készletszint mellett az előző hónaphoz hasonlóan, augusztusban is jelentősen romlott, és a rendelések várható alakulását is csökkenés jellemezte.

A szolgáltatói bizalmi index értéke a júliusi jelentős emelkedés után az év nyolcadik hónapjában visszaesett, azonban még így is meghaladta a májusi-júniusi szinteket. A felmérést megelőző három hónap forgalmának megítélése enyhén romlott, a forgalmi kilátások lényegében nem változtak.

A közlemény szerint a foglalkoztatási szándék mind a négy ágazatban gyengült, a romlás főként a szolgáltató szektorban volt erőteljes. A lakosság munkanélküliségtől való félelme kissé mérséklődött.

Az áremelési szándék az iparban és az építőiparban nem változott, a kereskedelemben kissé gyengült, míg a szolgáltatások terén erősödött. Csökkent a fogyasztók inflációs várakozása is.

A GKI fogyasztói bizalmi index a májusi növekedést, a júniusi visszaesést és a júliusi emelkedést követően augusztusban ismét gyengült, az index megközelítette a májusi értékét. Az év nyolcadik hónapjában a lakosság a következő egy évre vonatkozóan saját várható pénzügyi helyzetét, a nagy értékű tartós fogyasztási cikkek vásárlásának lehetőségeit, valamint a várható megtakarítási képességét is az előző hónaphoz képest rosszabbnak ítélte.