A hideg idővel megérkezett a megfázások és a nátha időszaka is, ami a koronavírus-járvány miatt különös szerepet kap, hiszen a vírus okozta betegségnek a náthához hasonló tünetei vannak.
A hideg miatt több időt töltenek az emberek zár helyen, közelebb egymáshoz, ez pedig tökéletes környezetet jelent a vírusok átadásához. (A járványhelyzet miatt továbbra is szükség van a távolságtartásra és a maszkviselésre, még olyan zárt terekben is, ahol nem kötelező.) A Conversation című lap szakértők segítségével azt nézte meg, melyik megfázás elleni házi praktikának van tudományos alapja.
Segítenek a vitaminok?
Betegség idején sokan nyúlnak a vitaminokhoz, azonban a szakértők szerint nem mindegy miből és mennyit szed valaki. A nagy dózisban szedett C-vitamin például nem akadályozta meg a megfázás kialakulását, de annak időtartamát csökkentheti egyes embereknél. Mivel a napi körülbelül 200 mg-os C-vitamin nem számít kockázatosnak, egyes szakértők szerint ez észszerű módszer lehet a megfázás kellemetlen hatásainak lerövidítésére.
A C-vitaminhoz hasonlóan népszerű a D-vitamin is, ráadásul a vitamin iránt az utóbbi években jelentősen megnőtt az érdeklődés. Többek között azt is kutatták, hogy milyen szerepe van ennek a vitaminnak az influenza, vagy éppen a koronavírus elleni küzdelemben. A laboratóriumi kísérletek szerint a D-vitaminnak fontos szerep jut az immunitás támogatásában, ez pedig kritikus a vírusok elleni küzdelemben. A problémát az jelentheti, ha valakinek nem megfelelő a D-vitamin szintje. Ezért a szakértők szerint – a nemzeti egészségügyi hatóságok által javasolt mennyiségben - a D-vitamin-kiegészítők szedése télen, napfényhiányos időszakban segíthet megfelelő szinten tartani ezt az értéket, és ezáltal megelőzni a megfázást.
Húsleves és gyógynövények
A vitaminok mellett a megfázás megelőzésében vagy a gyógyulás felgyorsításában népszerűek a különféle gyógynövények. Ilyen például az echinacea, amelynek esetében egyes vizsgálatok ugyan kismértékű megelőző hatást sugalltak, de statisztikailag szignifikáns nem csökkentették a betegséget.
Az echinaceához hasonlóan a kurkumát is elsősorban a megelőzésre használják, de ennek a hatékonyságára sincs elegendő bizonyíték. A házi praktikák között ott van még a húsleves is, amely a mézhez hasonlóan jó lehet a tünetek kezelésére, de valószínűleg nem csillapítja majd a fertőzést. A levesben lévő víz azonban segít a hidratálásban, a folyadékhiány pedig gyakran problémát okozhat megfázásnál.
A szakértők szerint összességében sajnos nincs a megfázás ellen csodaszer. Egyes vitaminok hasznosak lehetnek, és általában nem károsak, mint például az elegendő C- és D-vitamin bevitele.
A legfontosabb azonban, hogy a beteg sokat pihenjen és elegendő folyadékot igyon.
A szakértők arra is felhívták a figyelmet, hogy a többek között a közösségi médiában terjedő csodamódszerek sokszor pont károsak lehetnek. Így nem érdemes fokhagymagerezdeket tenni az orrba, mivel az ebben lévő anyagok irritálhatják az orrot és akár meg is sérthetik azt.
Legolvasottabb

Börtönbe kerülhet, aki éjjel egynél több utast szállít

Leszakadt a híd, Gyula harmadfokú készültségben

Rozsdatemető lesz Magyarország? Júliustól koncesszióba kerül a fémhulladékok leadása

Budapesti égszakadás: elárasztott garázsok és beszakadt háztető a délelőtti eső hozadéka

Néhány óránk van hátra: újabb villámárvízre adtak ki riasztást
