A csirke- és sertéshús, a tej már most is 5 százalékos áfakulcs alá esik, amit sem eltörölni, sem tovább csökkenteni nem lehet. Az olaj, a liszt és a cukor áfája viszont minden további nélkül csökkenthető lenne.

Nemzeti mozgástér az áfakulcsokban

Az áfarendszert több mint fél évszázada EU-s szinten szabályozzák és azt, hogy az áfa (általános fogyasztási adó) EU-s hatáskörbe tartozik még az EU-val szemben kritikusabb tagállamok sem kérdőjelezték meg soha – szemben például a társasági adóval, ahol élénk vita folyik a hatáskörökkel kapcsolatban.

A tagállamoknak ezért csak az EU-s szinten közösen elfogadott irányelv adta keretek között van lehetőségük az áfát szabályozni. Ez meghatározza, milyen áfamentességeket lehet adni, milyen mértékben kell meghatározni az áfa mértékét és milyen termékekre, szolgáltatásokra lehet az általánosnál alacsonyabb áfakulcsot alkalmazni.

Az irányelvben meghatározott áfamentes ügyleteken túl semmi más nem lehet áfamentes - mondta Fischer Ádám, a Niveus Consulting Group jogi partnere.

Az alapvető élelmiszerek nem áfamentesek az irányelv szerint, így nincs lehetőség arra, hogy a kormány nullázza az áfát az esetükben. Azzal, hogy a lengyel kormány ezt meglépte, az EU jogba ütköző módon járt el.

Alacsonyabb áfakulcs

Jóval nagyobb mozgástere van viszont a magyar kormánynak abban, hogy egyes alapvető élelmiszerek esetében ne az általános (27 százalékos), hanem alacsonyabb áfakulcs szerint kelljen adózni.

Az irányelv szerint ugyanis egy vagy két kedvezményes adómérték alkalmazható – nálunk kettőt használnak, az 5 százalékos és a 18 százalékos áfakulcsot.

Fontos viszont, hogy még a kedvezményes adómérték sem lehet alacsonyabb, mint 5 százalék. A csirke- és sertéshús, valamint a tej már most is a legalacsonyabb, 5 százalékos áfakulcs alá esik, itt további mozgástere nincs a magyar kormánynak.

Az irányelv azt is meghatározza, hogy milyen termékeket lehet a kedvezményes áfakulcs alá sorolni. Ezek között első helyen szerepelnek az „emberi és állati fogyasztásra szolgáló élelmiszerek; általában élelmiszer-készítésre szolgáló élő állatok, magvak, növények és összetevők”.

Semmi akadálya tehát annak, hogy a lisztet, a cukrot és az étolajat is – amelyek most 27 százalékos kulcs alá esnek – a magyar kormány valamelyik kedvezményes mértékhez soroljon be.

Ahogy például a kenyér most is 18 százalékos áfakulcs szerint adózik. Ez önmagában jelentősen csökkenthetné ezen termékek árát vagy az árrögzítés esetén csökkentené a kereskedők veszteségét.

Hogyan sorolható a kedvezményes áfakulcs alá egy termék?

Az alapvető élelmiszerek áfájának csökkentéséhez semmilyen különleges eljárásra nincs szükség. Mivel ezt irányelv maga is megengedi, , így sem az Európai Bizottság, sem más EU-s szerv engedélyére nincs szükség.

A magyar kormány önállóan, a veszélyhelyzetre figyelemmel akár rendeleti úton is, dönthet úgy, hogy módosítja a magyar áfa törvényt és mostantól a liszt, a cukor és az étolaj után is csak 5 vagy 18 százalék áfát kellene fizetni. Sőt ez lehet ideiglenes áfacsökkentés, hiszen nem is olyan rég, az éttermek bezárásakor ilyen lépésre már sor került a házhoz szállított ételek esetében -állapította meg a szakértő.