Egyre több helyen szünetel az egészségügyi ellátás az orvosok és az ápolók hiánya miatt - írja a 444.hu. Ha egy kórház képtelen tovább működtetni valamelyik osztályát, a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) másik intézményt jelöl ki helyette, akár többet is. Ezután a mentők dolga eldönteni, hová viszik a betegeket.

Országszerte 43 intézményt találtak a hírportál sajtómunkásai, ahol azért kellett idén szüneteltetni valamilyen ellátást, mert nincs elég orvos vagy ápoló. Előfordul, hogy ez tényleg átmeneti időszakra szól, a szegedi klinikán július végén, másfél hétre állt le a 22 ágyas urológia. A súlyosabb eseteket Debrecenbe, Pécsre és Budapestre irányították, az enyhébbeket Gyulára, Bajára és Orosházára.

Törvénytelen állapot

Papíron sokszor év végéig tart a szünet, amit aztán meg lehet hosszabbítani, vagy eleve nincs határidő. Sátoraljaújhelyen májusban megszűnt az addiktológia, valamint a menopauza és csontritkulás rendelés. Utóbbi már Miskolcon is korlátozottan működik, mégsem találtak jobb megoldást, oda helyezték át az ellátást. Majdnem másfél órát kell utazniuk a betegeknek, hivatalosan december 31-ig, de nem derül ki a határozatból, utána honnan lenne dolgozó.

„Régebben is előfordult, hogy ellátásokat mondtak le, de általában nem ilyen hosszú időre. A nyári szabadságok miatt is mindig gond volt, de nem írták le ilyen mennyiségben, hogy humánerőforrás-hiány van” - mondta Kunetz Zsombor orvos, a 444-en futó Röntgen blog szerzője.

Szerinte az elnyúló szünetelések megmutatják, mennyi kórházi osztály működik fenntarthatatlan módon, ötnél kevesebb orvossal. „Ennyi lenne a folyamatos működés feltétele, amibe belefér a szabadság és a betegállomány is. Sok helyen három orvos dolgozik, vagyis egy hónapban rögtön tíz-tíz napot kell ügyelniük, ami törvénytelen.”