Júliustól 18 százalékkal emelkedik az ápolók és az egészségügy nem gyógyító területein dolgozók alapbére - jelentette be a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára.

Takács Péter elmondta, a háború és a szankciók okozta rendkívüli kiadások ellenére - a kormány korábbi vállalásának megfelelően - folytatódik az egészségügyi szakdolgozók és az egészségügy egyéb - gazdasági, műszaki, pénzügyi, számviteli - területein dolgozók alapbérének emelése.

A költségvetésben az idei béremelésre 50 milliárd forintot különítenek el.

Ennyi embert érint a béremelés:

  • az ápolói béremelés közel 84 ezer,
  • a műszaki területen pedig 24 ezer embert érint.

Az egészségügyi szolgáltatók erre a célra havonta dolgozónként 57 600 forint béremelésre fordítható támogatási összeget igényelhetnek - tette hozzá.

Takács Péter példaként elmondta, hogy egy 4-6 éve dolgozó, felsőfokú végzettségű (F-kategória) egészségügyi szakdolgozó jelenlegi bruttó alapbére 422 550 forintról július 1-jével 498 600 forintra emelkedik, 2010-ben pedig 126 270 forint volt. Egy 19-21 éve dolgozó felsőfokú végzettségű ápoló jelenlegi bruttó alapbére 493 690 forintról 582 550 forintra emelkedik júliustól, ez 2010-ben 149 150 forint volt - ismertette.

Az államtitkár felidézte, hogy az ápolók bére legutóbb 2022 januárjában nőtt, és a most bejelentett emeléssel 2010-hez képest bruttó alapbérük átlagosan négyszeresére emelkedik. A kormány tervei szerint a béremelés jövő év márciusában "egy nagyobb lépéssel" folytatódik - emelte ki.

Korábban az RTL Híradóban Balogh Zoltán a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke azt mondta: Takács Péter arra tett ígéretet, hogy a szakdolgozók bére 2024 márciusától 60 százalékkal nőhet.

Ezzel elérik, hogy az orvosok és a szakápolók közötti bérolló ne nyíljon tovább

- fogalmazott Takács Péter.

Emlékeztetett: a kormány végrehajtotta az orvoskamarával korábban megkötött béremelési megállapodás utolsó lépését is, így az orvosoknak ez év elejétől újabb 11 százalékkal emelkedett a bére.