Az egyszerű használati tárgyak felértékelődésének egyik releváns példája Bartos Erika 2006 és 2009 között kiadott Anna, Peti és Gergő című gyerekkönyv-sorozata, amely azóta csak antikvár kiadványként férhető hozzá, újrakiadására nem került sor. A Vaterán 130 ezer forint körüli összeget adtak meg az elmúlt években a 11 részes sorozat új állapotú példányaiért, de a sorozat egyes részei ennél magasabb átlagáron is fel szoktak bukkanni.

A gyerekjátékok is egy vagyont érnek

Az elmúlt évtizedekben gyerekek milliói szórakoztak a trafikokban fillérekért kapható autóskártyákkal, a lóerő, a végsebesség és más értékekkel párbajozva. Ezek a kártyák mostanra tízezres nagyságrendű összegekért cserélnek gazdát a Vaterán.

A rekordernek a kék hátlapi mintás Autó kvartett játékok számítanak, ezek hiánytalan példányai 100-150 ezer forintot is megértek gyűjtőknek, de a sárga hátlaposokért is szép összeget adnak.

A Hajnóczy Soma kétszeres világbajnok bűvész aláírásával ellátott Jerry’s Nuggets kártyapaklik mindegyike (12 szett) kevesebb mint egy óra alatt gazdára talált, összesen 480 ezer forinttal, amit egy jótékonysági projektre fordítottak. Ennek célja, hogy Hajnóczy Soma vaterás liciteken keresztül annyi pénzt gyűjtsön össze, amelyből egy rászoruló család számára saját házat vásárolhat.

A nyolcvanas években fröccsöntő kisiparosok műhelyeiben nyugati játékok hazai klónjai készültek, ezek legnépszerűbbjének számítottak a Playmobil mintájára készült Schenk-játékkatonák. A rendszerváltás után eltűnt játék fennmaradt példányai nagyon sokat érnek: egy 171 ezer forintos csomag volt az utóbbi négy év legmagasabb áron elkelt terméke a Katonák, harcosok akciófigurák kategóriában.

Több tízezer forint egy üres magnókazetta

Akár 75 ezer forintot is megérhet ma egy teljesen üres, de a nyolcvanas-kilencvenes években népszerű márkának számító bontatlan magnókazetta, de még az átlagos márkák tízes szettjei is több tízezer forintért kelnek el (a krómos hordozórétegű kazetták jellemzően többet érnek) hasonlóan az orsós magnók szalagjaihoz.

Egyre többet érnek az akár bontott, vagy felvett zenéket, műsorokat tartalmazó (de nem agyonhasznált) kazetták is. Nem véletlen, hogy az évi több ezres tételben fogyó Retro audio hanghordozóknak saját kategóriája is van Vaterán, hiszen a magnódeckek és a műsoros kazetták iránt is évek óta egyre nagyobb kereslet mutatkozik, miután a formátumot a mai művészek is újra felfedezik maguknak.

Drága lett a retró, ezek a legdrágábban eladott lemezek

Bár a legnagyobb áron leütött DVD-filmek és vinyl zenék többsége a több százas gyűjtemények közül kerülnek ki, egy-egy önálló kiadvány is megtalálható az utóbbi években százezrekért elkelt példányok között. A filmek közül

az 1997-es A hó hatalma című amerikai film kétezres évek eleji, joglejárat miatt ritkaságnak számító DVD-kiadását közel 300 ezer forintért vették meg, de százezer forint feletti áron került új tulajdonoshoz számos Columbo és Poirot sorozatgyűjtemény is.

A vinyl lemezek közül 475 ezer forintot ért meg egy felhasználónak Ákos 1993-as első, Karcolatok című szólóalbumának lejátszatlan, karcmentes példánya. Az utóbbi négy év legdrágábban elkelt lemezei között több Ákos és Bonanza Banzai album mellett az Omega Testamentum albumának gyűjtői kiadása, Moby Dick- és Tankcsapda-albumok, illetve egy Animal Cannibals maxi+album kombó található - utóbbi 124 ezer forintért kelt el.

Használt lakásdekor aranyáron

Bár a szocializmus alatt gyártott patronos szifonok nem igazán, ezek elődei, a szikvizes üzemekben töltött szódásüvegek akár kétszázezer forintot is érhetnek – egyediségük függvényében. Árat növelő tényező, ha a palack nem színezetlen, hanem piros, kék vagy zöld színű, de a különleges forma, vagy a szódásüveg fejének egyedi kivitele is.

A reklámplakátok közül a 2012-ben becsődölt Malév hatvanas évekbeli reklámjai keltek el a legmagasabb áron: Máté András, Munkácsy Mihály-díjas grafikus, plakáttervező pop-art stílusú alkotásai a magyar plakátművészet legkiemelkedőbb darabjai közé tartoznak.