A Lengyelország brüsszeli uniós nagykövetségén Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnökkel tartott sajtótájékoztatóján a kormányfő azt mondta, a két országnak sikerült egyértelművé tennie: azok részéről, akik örökölték a jogállamiságot, elfogadhatatlan, hogy kioktassák és kritizálják azokat a szabadságharcos népeket, amelyek nagyon nehéz időket éltek meg és sokat tettek a kommunista rezsim ellen.

Orbán Viktor kijelentette az MTI szerint: minden kísérletet, amely össze kívánt volna kapcsolni két rendkívül fontos kérdést, az uniós pénzeket és a jogállamiságot, sikerrel visszautasították, és ezzel összefüggésben egy teljesen új mechanizmus létrehozását szorgalmazták.

Az említett törekvések megtörése siker úgy Magyarország, mint Lengyelország számára - közölte. Magyarország álláspontja szerint a két témát külön kell kezelni, és ezt sikerült elérni a megbeszélések folyamán. A jogállamiság fogalmának tisztázása érdekében a kérdésre vissza kell térni a közeljövőben - mondta Orbán Viktor.

A tárgyalások sikere azt mutatja, ha összefogunk, semmilyen ellenfél sem győzedelmeskedhet fölöttünk

- fogalmazott.

Jó küzdelem volt

A tanácskozás nemcsak fontos, hanem jó küzdelem volt Lengyelország oldalán - vélekedett Orbán Viktor. Az elért sikerek közül kiemelte a nyugat-balkáni régió uniós integrációjára és a bővítésre szánt támogatások mértékét. Szavai szerint az Európai Uniónak nagyobb szüksége van Szerbiára, mint Szerbiának az unióra, ugyanis Szerbia nélkül nincs jól működő európai biztonsági architektúra.

A témával összefüggésben Mateusz Morawiecki rendkívül fontosnak nevezte az uniós költségvetés bővítésre elkülönített összegét, véleménye szerint ugyanis annak hiányában vákuum alakul ki a Nyugat-Balkánon, amelyet mások mellett Oroszország, Törökország vagy Kína tölthet ki. "Nekünk, az Európai Uniónak kell ott lennünk" - fogalmazott a lengyel kormányfő.

Morawiecki a jogállamiságra vonatkozóan egyebek mellett kiemelte: sikerült egyértelművé tenni, hogy nem lehet összefüggés a politikai és a gazdasági dimenziók között. Lengyelország a jogállamiság védelmében és abban érdekelt, hogy az uniós pénzek felhasználását és a jogállamiságot szigorúan felügyeljék. Elfogadhatatlan azonban az ország ellen évek óta folytatott, valódi okok nélküli politikai támadás - tette hozzá a lengyel miniszterelnök.

Ott vannak még a civil szervezetek is...

Orbán Viktor kiemelte, a még megoldásra váró kérdések, egyebek mellett a politikai tevékenységet folytató, uniós pénzből támogatott, saját kormányaikat elfogadhatatlan módon támadó civil szervezetek átláthatósága a közeljövőben ismét az uniós tanács asztalára kerülnek.

A legelmaradottabb régióknak járó uniós pénzekkel kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, Magyarország abban hisz, hogy a munka a siker kulcsa. Az uniós pénzek csak a magyarok odaadása és munkája révén működik.

Ez a garancia arra, hogy nagyon boldog hét év elé nézünk

- fogalmazott.

"Azt kívánom minden magyarnak, soha ne legyen kevésbé sikeres reggelje, mint a mai" - tette hozzá a miniszterelnök.

Ott lebegett a vétó lehetősége

Az uniós csúcs előtt volt esély arra, hogy a miniszterelnök megvétózza a tagállami megállapodást, mert az a korábbi tervek szerint is jogállamisági kritériumhoz kötötte volna az uniós források kifizetéseit. Ez végül belekerült a megállapodásba, ebben még hétfő este 11 órakor sikerült közös nevezőre jutniuk az uniós vezetőknek, igaz csak egy olyan mondattal utalnak rá, miszerint az Európai Tanács "hangsúlyozza a jogállamiság tiszteletben tartásának fontosságát".

Miután ennél több konkrétum nincs a megállapodás végső dokumentumában, ezért az uniós vezetők azt magyaráznak bele, amit akarnak: a visegrádi országok azt, hogy nincs kapcsolat a források és a jogállamiság között, a jogállamisági kritériumokat követelő állam- és kormányfők pedig azt, hogy a megállapodásban benne van ez a kritérium. Ez a mondat egyébként nem maradhatott ki, hiszen a költségvetésről és a helyreállítási alapról a végső szót kimondó Európai Parlament is ragaszkodott hozzá, sőt az EP részéről is fennállt volna a vétó lehetősége, ha - többek között - a jogállamisági kritérium nem szerepel valamilyen formában a végső dokumentumban. A megállapodásról részletesebben az alábbi cikkben olvashat:

 

Felszállt a fehér füst Brüsszelben: Megállapodtak az uniós vezetők

Az európai uniós tagállamok vezetői a brüsszel9 csúcstalálkozójuk 5. napján elfogadták az EU 2021 és 2027 közötti időszakra szóló keretköltségvetését és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot. A hírt nem sokkal reggel hat óra előtt jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteken kezdődött uniós csúcstalálkozót követően Twitter-üzenetében.