Az Egyesült Államok azt szeretné, ha Magyarország nem kötne újabb hosszútávú szerződést Moszkvával - értesült a Népszava.
Az elmúlt egy-másfél évben valóban központi eleme volt a magyar-amerikai egyeztetéseknek, hogy Magyarország segítse a régió piacainak diverzifikálását. Washington három szempontból is érdekelt a kárpát-medencei gázpiacon: évek óta propagálja a horvátországi Krk-szigetén egy cseppfolyósítottgáz-terminál (lng-terminál) építését, a részben az ExxonMobil által kitermelésre váró romániai tengeri földgázkészletek európai becsatlakoztatását, valamint hogy az Ukrajnán keresztül érkező orosz gáztranzitok megmaradjanak, noha a Gazprom ezt az idei év végével megszüntetné. (Az említett projektekről ebben a cikkünkben olvashat).
Kapcsolódó
Most a napilap értesülései szerint a fekete-tengeri földgázvásárlásról szóló üzlet megkötését sürgeti David B. Cornstein nagykövet. Ugyanis, ha létrejönne a megállapodás Budapest és Bukarest között, akkor újabb résztvevő jelenne meg a piacon és az árverseny is erősebb lenne.
Viszont az újság több forrás úgy nyilatkozott az ügyről, hogy a magyar kormány inkább az orosz gáz vásárlását preferálja, így van rá esély, hogy a románoknak tett vásárlási ígéretekből végül nem lesz semmi. Ezt erősítő az a tény is, hogy Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter májusban azt mondta, ha az ExxonMobil szeptemberig nem dönti el, befektet-e a román fekete-tengeri földgázmező projektbe, akkor Magyarország ismét kénytelen lesz Oroszországgal tárgyalásokat kezdeni. Viszont Romániában egy adójogszabály-változással keresztbe tettek az Exxonnak - valamint a kitermelésben szintén résztvevő OMV-nek -, csökkentették az elérhető profitmértékét.
A magyar-orosz összejátszást mutatja egy másik projekt is, amelyről a Napi.hu többször írt: már Orbán Viktor miniszterelnök is nyíltan beszélt arról, hogy az eddigi ukrajnai helyett (vagy mellett) egy déli ellátási útvonalat is kiépíteni Moszkvával. A Török Áramlat balkáni leágazásaként funkcionáló (a leggyakrabban Déli Áramlat Lite néven emlegetett) vezeték építéséről már tárgyal Magyarország Oroszországgal. Ez további gazdaságossági problémákat okozhatna a fekete-tengeri vezetéknek. Viszont a román projekt egyelőre nem látni, mikor valósulhat meg, így a Déli Áramlat Lite révén az orosz függőség erősödne Magyarországon, a verseny csökkenése pedig áremelkedést okozhat, vagy csak egyszerűen konzervál egy magasabb árszintet.
Legolvasottabb

Akkora pofont kap a koronavírus, hogy a fal adja a másikat

Súlyos áramár-emelkedés jelent meg, a rezsicsökkentés nélküli számlák még magasabbak lehetnek

Brutális gyógyszeráremelés jöhet októbertől

Váratlan lépés Soros Györgytől

Féléves mélypont közelébe szakadtak be az olajárak, jól járhatnak az autósok

Vége az áresésnek, szerdától drágul az üzemanyag

Érik a leminősítés, zuhan a forint
