Az Európai Bizottság még 2013-ban hozott rendeletet arról, hogy 2015. szeptember 26-tól csak az előírt 86 százalékos hatásfokot elérő gáz fűtőkészülékeket lehet forgalomba hozni és üzembe helyezni. Ezt a hatásfokot a gyakorlatban csak az úgynevezett kondenzációs fűtőberendezések képesek teljesíteni - idézi a lapot a VG.hu.
Az EU 2020-ra 3 dolgot szeretne ezzel elérni: 20 százalékkal csökkenteni a károsanyag-kibocsátást, 20 százalékkal növelni a megújuló energiaforrások arányát és 20 százalékkal visszaszorítani az energiafogyasztást. Ehhez kapcsolódóan jövőre a konvektorok, a kályhák és a kandallók minőségét fogják szabályozni. Idén a hagyományos kazánok beüzemelését tiltják be júliustól.
Magyarországon - mivel túl rövid lett volna a határidő - a tavaly őszi időpontot 2016. július 1-re módosították. Ez azt jelenti, hogy július 1. után már csak ezeket, a drágább kazánokat lehet beépíteni, de nem is a kazánok miatt kerül sokba az átalakítás.
Közeleg az utolsó pillanat
A kondenzációs kazánok esetében egy speciális bélésű kéményre van szükség az üzemeltetéshez - mondta a lapnak Szemán Róbert épületgépész-mérnök, egy fűtéstechnikai szaklap főszerkesztője. Ezek a kazánok hatékonyabbak, takarékosabbak, használatuk mellett nem fordulhat elő szén-monoxid-mérgezés, és a régi típusoknál csak 50-100 ezer forinttal kerülnek többe. A kémények azonban, amit ki kell építtetni a használatukhoz, egy családi ház esetében is 200-400 ezer forintba kerülnek, de egy többemeletes társasháznál akár 1-2 millió forintot is elérheti a költség. Ez drágítja meg igen jelentősen a beruházást."
Szemán Róbert szerint ha valaki mégis olcsóbban meg akarja úszni mindezt, nincs még minden veszve, van megoldás. Az egyik, hogy átnézeti a kazánt és teljesen felújíttatja. A másik, hogy kicseréli egy ugyanolyan, de vadonatúj fűtőberendezésre, mint amit most használ. Ezekben az esetekben ugyanis ez nem átalakításnak, csak egyszerűsített gázkészülék-cserének minősül, amihez nem kell engedélyt kérni.
Amennyiben egy nagyobb vagy más típusú, de hagyományos kazánt akar beépíttetni, azt terveztetni kell, és a kiviteli terveket, valamint az elkészült rendszert a gázszolgáltatónál és a kéményseprőknél engedélyeztetni szükséges - mondta Szemán Róbert. - Ehhez 30-45 napra van minimálisan szükség, aki tehát ezt a megoldást választja, annak mostantól számítva csak néhány napja van, hogy intézkedjen és beadja a papírokat. Persze fontos azt is hangsúlyozni, hogy mivel ezeket a hagyományos készülékeket már gyártani sem lehet, az alkatrész-utánpótlás egy meghibásodás esetén problémás lehet.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet

Jöhet 380 vagy 450 forintos euró is
Változik a tankolás a Mol-kutakon

Olajembargó: Brüsszelben gerjed a konfliktus a magyar kormány miatt
