A cégek munkaerőkereslete és a tervezett elbocsátások az első jelei annak, hogy lassul a gazdaság vagy recesszió fenyeget. A K&H a kkv-k körében végzett kutatásából kiderül, hogy jövőre kevesebb cég fog új munkavállalókat felvenni, nőhet az elbocsátottak száma, ugyanakkor nem maradnak el a bérfejlesztések. Utoljára 10 évvel ezelőtt mondták ilyen arányban a cégvezetők, hogy létszámcsökkentést terveznek, mint most.
És elkezdődött: nő a munkanélküliek száma
A KSH legfrissebb adatai szerint elindult felfelé a munkanélküliségi ráta: a 2022. július-szeptemberi időszakban a munkanélküliek átlagos létszáma 178 ezer fő volt és a munkanélküliségi ráta a korábbi 3.3 százalékról 3,6 százalékra nőtt. A mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait vizsgáló K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi eredményei szerint pedig még tovább nőhet a munkanélküliek száma. „Habár a vállalkozások többsége (70%) azonos dolgozói létszámmal tervez az előttünk álló egy évben, a munkaerőfelvételben gondolkodó cégek aránya a felére csökkent (16%), az elbocsátást tervezők aránya pedig duplájára (11%) nőtt az előző negyedévhez képest. Ilyen sokan legutóbb 10 évvel ezelőtt, 2012 év végén gondolkoztak létszámleépítésben. Ennek hátterében feltehetően az áll, hogy a cégek ilyen formában is igyekeznek megállítani a költségnövekedést” – mondta el Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.
Béremelés lesz, cafeteria kevésbé
A visszafogott tervek a fizetéseknél és egyéb juttatásoknál is megfigyelhetők. Az elmúlt egy évben hullámzó volt a fizetésemelési szándék. Jelenleg a cégek kétharmada (66%) tervez fizetésemelést, ami elmarad az előző negyedévekre jellemző 80 százalék körüli értéktől, de még mindig magasabb a koronavírus megjelenésének első évében mért 40-50 százalék körüli aránynál. A béremelés mértékét tekintve átlagosan 9 százalékkal magasabb fizetésre számíthatnak a kkv dolgozók a következő 12 hónapban.
A cafeteria juttatások tervezésénél viszont jelentősebb visszaesés figyelhető meg. Az előző negyedévhez képest 60 százalékról 40 százalékra csökkent a béren kívüli juttatást tervező cégek aránya, így megszakadt az elmúlt egy évre jellemző növekvő trend.
Legolvasottabb

Hatalmas segítség jön az ingatlan adásvételeknél

Nem fogja kitalálni, melyik Magyarország legforgalmasabb vasútállomása

Több mint százezren szavaztak, megvan az év szállodája

25 százalékos béremelés helyett csak egy jókora pofont kapott a közszféra

Rakétával alig egy perc - figyelmeztette Putyin Jonnsont
