Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

Colleen Bell a magyarországi amerikai kereskedelmi kamara (AmCham) üzleti fórumán kijelentette: egy külföldön beruházó vállalat biztos akar lenni abban, hogy egy adott szabályt nem fognak önkényesen megváltoztatni egyik napról a másikra. A globális versenyben, amikor egy vállalat dönt egy beruházás helyszínéről, jellemzően az alapján dönt, hogy hol a leginkább átlátható a szabályozás - mondta.

Colleen Bell méltatta a magyar-amerikai kereskedelmi és gazdasági kapcsolatokat, amelyeket nagyon jelentősnek nevezett, és további erősítésüket közös célnak tartotta.

Az amerikai nagykövet kitért az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti tervezett szabadkereskedelmi megállapodásra is. Szavai szerint volt néhány félreértés ezzel kapcsolatban a magyar sajtóban. Ezek közül a legnagyobbnak nevezte, hogy a majdani megállapodás miatt módosítani kellene a magyar alkotmányt, amely kimondja, hogy Magyarországon a mezőgazdaság mentes a génmódosított (GMO) szervezetektől. Az Egyesült Államok tiszteletben tartja Magyarország álláspontját és az alkotmányos szabályt e kérdésben - mondta. A szabadkereskedelmi megállapodás csak akkor léphet érvénybe, ha az EU-tagállamok parlamentjei és az amerikai törvényhozás ratifikálta; nyilvánvalóan nem fogják ezt megtenni, ha nem értenek egyet maradéktalanul az egyezményben foglaltakkal - mondta.

Egy másik ilyen félreértésnek nevezte Colleen Bell, hogy a szabadkereskedelmi megállapodás kizárólag az Egyesült Államoknak lenne előnyös. Nem lehet úgy hosszú távú kereskedelmi kapcsolat két gazdasági szereplő között, ha az nem előnyös mindkét fél számára - mondta.

Az amerikai nagykövet példaként hozta föl az 1994-ben életbe lépett észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezményt (NAFTA), amelynek az Egyesült Államok mellett Kanada és Mexikó a részese. A megállapodás hatályba lépése óta eltelt 20 évben megháromszorozódott az Egyesült Államokba irányuló mexikói mezőgazdasági export, Kanadában pedig 4,7 millióval nőtt a foglalkoztatottak száma - mondta. Az Egyesült Államok arra számít, hogy az EU-val kötendő szabadkereskedelmi megállapodás hasonló előnyökkel fog járni.

Szemerkényi is gesztusokat tett

Szemerkényi Réka, Magyarország leendő washingtoni nagykövete arról beszélt, új fejezet nyílhat a magyar-amerikai kapcsolatokban. A diplomata kiemelte: a Magyarország és az Egyesült Államok közötti párbeszéd fontosabb, mint valaha, és Magyarország elkötelezett, hogy minden területen erősítsék a két ország közötti együttműködést.

Szemerkényi Réka közölte: a héten Washingtonba utazik, hogy elfoglalja állomáshelyét, és előreláthatóan február 23-án adja át megbízólevelét Barack Obama amerikai elnöknek. Mint mondta, Magyarország transzatlanti elkötelezettsége változatlan, a keleti nyitás nem alternatívája a Nyugattal ápolt kapcsolatoknak. Az Egyesült Államokkal folytatott biztonságpolitikai és katonai együttműködés továbbra is a kétoldalú kapcsolatok előterében áll, Magyarország elkötelezett tagja a NATO-nak - hangsúlyozta.

Szemerkényi Réka kitért arra is, hogy a magyar kormánynak rendkívül fontos az energiabiztonság garantálása is. Beszélt arról, hogy jelentősek a kereskedelmi kapcsolatok is Magyarország és az Egyesült Államok között, hiszen az Egyesült Államok Magyarország legfontosabb kereskedelmi partnere Európán kívül. A kétoldalú kereskedelem adatai ígéretesen alakulnak, ez jó alap a további építkezésre, hiszen még vannak kihasználható lehetőségek - vélekedett.

A diplomata úgy látja, a magyar kormány komoly partnernek tekinti az itt jelenlévő amerikai vállalatokat, eddig tíz amerikai céggel kötött stratégiai partnerségi megállapodást. A cél a gazdasági kapcsolatok további erősítése - tette hozzá.

Szemerkényi Réka végül az EU és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodásról szólva kifejtette: ez egy egyedülálló lehetőség, és Magyarország elkötelezett a tárgyalások folyatatása mellett. A megállapodással erősebbé válhatnak az Egyesült Államok és az EU közötti kapcsolatok, az egyezményhez kölcsönös érdekek fűződnek - mondta.