kis- és középvállalkozások 95 százaléka rendelkezik külső forrással, ami elsődlegesen, 67 százalékban bankhitelt jelent – derült ki a Makronóm Intézet legfrissebb vállalati kutatásából.

Magyar Fejlesztési Banktól vagy az uniótól előleget a cégek 52 százaléka kapott, a Növekedési hitelprogram forrásait 37 százalék, a Széchenyi kártya program MAX finanszírozását a megkérdezettek 35 százaléka nyerte el.

Az idén a cégek 44 százalékának lejár az adóssága, közülük 62,5 százalék tervezi, hogy még idén újabb külső forrást vonjon be

– derül ki a felmérésből.

A kölcsönből ezeket a költségeket finanszírozták

  • Forgóeszköz finanszírozási céllal a megkérdezettek 46 százaléka,
  • a napi likviditás biztosítására a cégek egyharmada,
  • energiahatékonysági beruházásra 34 százalék vonna be külső forrásokat.

A felmérés szerint a cégek mintegy fele legalább 200 millió forint forrásbevonást tervez, 35 százalék 400 millió forintnál nagyobb összeggel tervez.

Mi okozza a legnagyobb gondot?

A megkérdezettek a legfőbb problémának a magas kamatokat látják, új forinthitelekre a válaszadók 80 százaléka 5 százalék alatti kamatot tartana elfogadhatónak.

A cégek fele – 54 százalék – a finanszírozási költségek mérsékelt emelkedésére számít 2023-ban, ezzel együtt is, a vállalkozások többsége kezelhetőnek tartja a problémát.

Az intézet 100 magyarországi vállalkozás vezetőjével készített telefonos interjút idén februárban, többségében feldolgozóipari, 1-5 milliárd forintos árbevételű, 21-50 főt foglalkoztató cégeket kerestek meg.

Lassul a növekedés egy fontos gazdasági területen

Lassabb növekedést jelez a márciusi beszerzésimenedzser-index. Mind a vásárolt készletek, mind a beszerzési mennyiség indexét tekintve csökkenő tendencia figyelhető meg. Bővebben>>>