Tovább emelte idei növekedési várakozását a Kopint-Tárki, ami immár 4,8 százalékos bővülést vár hazai gazdaságban a korábbi 4,5 helyett.
Az első félévi, 5 százalék közeli bővülési ütemével Magyarország az Európai Unió második helyén volt Írországot követően, amihez hozzá kell tenni, hogy az ír adórendszer sajátosságai miatt egy-egy nagyobb multicég pillanatnyi elszámolási időszaka is tetemes elmozdulást idézhet elő az össztermék alakulásában.
Összességen a magyar gazdaság helyzete kifejezetten kedvező
- mondta Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezetője a vállalat legújabb konjunktúrajelentésének bemutatóján.
A romló külső környezet ellenére megmutatta a magyar ipar, hogy vannak tartalékai, hiába esett vissza jelentősen a legfontosabb német gazdaság, különösen az autóipar. Dinamikusan nőnek a bérek, ezzel párhuzamban a fogyasztás, és az új statisztikai adatok alapján akár többletes is lehetne idén a költségvetés, annyira jól alakulnak az adóbevételek.
A második félévre lassú, békés lassulással lehet számolni, 2020-ra 3,2 százalékos jelenleg a Kopnt-Tárki előrejelzése, ami megegyezik a nyári jóslattal. A 2020-ra prognosztizált lassulás mögött az áll, hogy minden összetevő, ami az ide első félévben kiugró növekedéshez vezetett eltérő mértékben de visszaesik - mondta a Napi.hu kérdésére Palócz.
Ugyan a korábban 2018-ra várt tetőzést az uniós pénzek felhasználásában idénre tolódott, most már biztosra vehető, hogy ez kisebb növekedési támasz lesz 2020-ban. a csúcsra járatott építőipar is eléri a felső korlátját, noha ez a szegmens az elmúlt évek kirobbanó teljesítményének eredményeként a GDP 5 százalék helyett most már közel 10 százalékát adja.
A kétszámjegyű béremelkedés sem fenntartható, ezt leginkább a nemzetközi tulajdonban lévő, a hatékonyságukat javítani képes cégek tudják a legjobban megközelíteni, a költségvetési szektor viszont mér vérhatóan nem, ami további átrendeződéseket vetít előre a munkaerőpiacon.
Túl nagy baj így sincs
Nem mondtuk, hogy 2008-hoz hasonló helyzet lenne, csupán annyit, hogy 3-as kezdőszámúra mérséklődik a növekedés, ez így is egy robosztus érték
-mondta Palócz Éva.
Nemzetközi szinten a korábbi recessziós várakozás ellenére most épp több tényező mutathatna a gyorsulás felé - mondta a Napi.hu kérdésére Nagy Katalin, a kutatóintézet szakértője. Ilyen szempont a világszerte rendkívül kedvező finanszírozás. Alacsonyak a kamatok, mégsem vesznek fel a cégek hitelt, nem akarnak tömegével beruházni.
Az összképet több ellentétes hatás alakítja, leginkább a politika által okozott bizonytalanság eredményezi az általánosnak tűnő negatív várakozásokat, amelyek a különböző bizalmi indexekből kiolvashatók. Ilyen a végeláthatatlan kereskedelmi háború az Egyesült Államok és Kína között, vagy újabban a világ olajellátására kiható Szaúd-Arábiát ért támadás.
Mindennek a fejlettebb piacokon már a munkaerő statisztikákban is megmutatkozik a hatása, lassul a foglakoztatás bővülésének üteme. Míg korábban a munkaerőhiányt nevezték meg sok országban a további növekedés legnagyobb várható akadályaként a cégvezetők, ezt a szerepet mostanra átvette a politika kiszámíthatatlanságából adódó bizonytalanság, ami mellett nem éri meg beruházni.
Legolvasottabb

Adategyeztetés: szüneteltethetik a nyugdíját annak, aki ezt elmulasztja

Így lehet kijátszani az új benzinárszabályt
Soros György megtalálta Vlagyimir Putyin gyenge pontját?

Úgy halnak le az atomerőművek, hogy egész Európa energiaválságba kerülhet

Új autómárka jelent meg Magyarországon, 20 kereskedés nyílik

Termobárikus fegyvert vetettek be Ukrajnában
Hatósági áras üzemanyagok: nem várt probléma az OMV-nél
Változik a tankolás a Mol-kutakon
