Az áremelkedés ütemét elsősorban a nyers-, az alap- és az üzemanyagok drágulása, valamint a forint euróval szembeni árfolyamváltozása befolyásolta. A belföldi értékesítési árak 18,3, az exportértékesítési árak 13,0 százalékkal növekedtek. Az előző hónaphoz képest a belföldi értékesítés árai 3,3, az exportértékesítés árai 3,6 százalékkal emelkedtek, így az ipari termelői árak összességében 3,5 százalékkal nőttek - magyarázta meg a KSH, miért lett 14,8 százalékos a drágulás.
Az egy évvel korábbihoz képest most júliusban a belföldi értékesítés árai átlagosan 18,3 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 63 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 14,9, a 31 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 26,1 százalékos volt a drágulás.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 24,5, a beruházási javakat gyártókban 6,4, a fogyasztási cikkeket gyártókban 5,1 százalékkal növekedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 13,0 százalékkal emelkedtek, ezen belül a 95 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 9,2, a 4,5 százalékos súlyú energiaiparban – a világpiaci árak emelkedésének, a forint gyengülésének, valamint a nyersanyagok árának bázisidőszaki visszaesése következtében – 117,4 százalékos volt a drágulás.
Az év elejéhez képest júliusban a belföldi értékesítés árai 10,9, az exportértékesítés árai 9,9, az ipari termelői árak összességében 10,3 százalékkal nőttek.
Az ipar termelési árai átlagosan 11,6 százalékkal nőttek júniusban az egy évvel korábbihoz képest.
Legolvasottabb

Budapesten szinte úsznak a villamosok, több útvonalon pótlóbusz jár

Újabb giga szállodakomplexum épül a Balaton közepén

Durva jelenetek lesznek a diszkontban, ha ez igaz lesz

Óvatosan a készpénzfelvétellel, egymillió számlatulajdonost érint egy kedvezmény megszűnése

Mostantól máshogy nézzük a focit: az RTL jó pénzért elhúzhatja az MTVA BL-nótáját
