2021-ben Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) adatai szerint hat kullancsencephalitises esetet diagnosztizáltak, a Lyme-kórt pedig 1213 betegnél mutatták ki, egy évvel korábban még háromszázzal több beteg tapasztalta a Lyme-kór tüneteit, az említett betegségeket a kullancs okozza.

Fontos a jó diagnózis

Létezik egy magyarok által kifejlesztett, új eljárás, amely képes felismerni a kullancsok által terjesztett Lyme-kórt okozó fertőzést a betegség bármely időszakában. A DualDur módszert Bózsik Béla Pál, a Lyme Diagnostics Kft. tudományos igazgatója találta ki, a kutatásokat 1984-ben kezdte.  

Ízületi, szív- és idegrendszeri problémák jelentkezhetnek az időben fel nem ismert Lyme-kór miatt. A későn diagnosztizált betegség pedig a belső szerveket is érintő, súlyos szövődményekkel járhat - mondta Kovács Anikó, a Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika szakorvosa. 

A fertőzött kullancs csípése után ugyanis nem mindenkinél jelenik meg a jellegzetes ovális alakú Lyme-folt, az esetek 30 százalékában pedig egyszerűen nem vesszük észre.

Az időben felismert bőrtünet alapján felállított diagnózis után, célzott, 3-4 hetes antibiotikum terápiával jól kezelhető a betegség.

A körkörösen terjedő ovális bőrelváltozás, leggyakrabban 1-2 héttel a csípést követően alakul ki, átmérője eléri vagy meghaladja az 5 centimétert és megjelenése a legtöbb esetben Lyme-kórra utal, ezért amennyiben legalább három napig észleljük a bőrön, forduljunk háziorvoshoz vagy bőrgyógyász szakorvoshoz - mondta a szakorvos. A foltok pár hét alatt maguktól eltűnnek, így a betegség észrevétlen marad, majd évekkel vagy évtizedekkel később okoznak neurológiai, szív vagy ízületi megbetegedéseket. Ilyenkor a késői szövődmények kialakulása után nagyon nehéz megállapítani az okokat.

Van védőoltás is

A kullancs csípésével terjedő másik súlyos betegség a vírusos agyhártyagyulladás, amely kortól függetlenül mindenkinél kialakulhat. A Lyme-kórral ellentétben itt nem jelennek meg bőrkiütések, a csípést követő 7-14 napban az első tünetekre jellemző a fejfájás és a lázas állapot, majd megjelenik a szédülés, tarkómerevség, amely nehéz nyakmozgatással jár.

A betegség védőoltással megelőzhető, mely egy éves kortól adható – magyarázza a klinikai szakorvos.

A kullancsencephalitis elleni oltás ára felnőtteknek és gyermekek is 13 ezer forintba kerül. Az alapimmunizálás három vakcinából áll.

A kullancsot kullancskanállal vagy csipesszel, kell eltávolítani, úgy, hogy a testét még véletlenül se nyomjuk össze, vagy sértsük meg, ugyanis a méreganyag éppen ekkor kerül be az ember szervezetébe, majd onnan a véráramba.