Március 3. és 6. között a nagyközönség nemcsak megnézheti, de meg is vásárolhatja a festményt - írja közleményében a  a Virág Judit Galéria és Aukciós ház.

Csontváry Kosztka Tivadar Pirosruhás gyermek című képe a művész 1994-es nemzetközi kiállítás-sorozata előtt bukkant elő egy magyar magángyűjteményből. A kép a művész életművének egyik legismertebb és legtöbbet publikált darabja, a festő 2009-es monográfiájának címlapján is ez a festmény szerepel. A sokáig teljes ismeretlenségbe burkolózó alkotás nemcsak idehaza, hanem Stockholmban, Rotterdamban és Münchenben is elvarázsolta a kiállítások látogatóit.

A Virág Judit Galéria bő fél éven belül a harmadik Csontváry művet értékesíti. Decemberben a festőóriás Titokzatos sziget című képe a magyar aukciók történetének legmagasabb kikiáltási áráról indulva, minden rekordot megdöntve 460 millió forintért talált új tulajdonosra. A Hídon átvonuló társaság a galéria tavaly nyári private sale-jén szintén rekordáron kelt el. Tíz évvel ezelőtt, akkor szintén rekordáron, 240 millió forintért kelt el a galéria nyilvános árverésén a Traui táj naplemente idején című festmény.

„A Pirosruhás gyermek valószínűleg Csontváry 1894-es müncheni periódusában, vagy az azt közvetlenül megelőző időszakban készült, amikor a festő Gácson patikusként dolgozott. Talán a művész egyik rokonát ábrázolja, vagy a tűzvészben elhunyt testvérének állít emléket” - mondta el Törő István, a Virág Judit Galéria és Aukciós ház tulajdonosa.

A kép kitüntetett népszerűségét a túlfokozott, már-már misztikus színvilágának és a modell igéző tekintetének köszönheti, amely megrendítő erővel hat a nézőre. „A Pirosruhás gyermekből áradó szuggesztivitás Csontváry főműveinek markáns képi világát idézi, ellenállhatatlan energiával tolmácsolva a művész semmivel sem összetéveszthető eredetiségét” - tette hozzá Törő István.

Kép: Virág Judit Galéria

Nem Csontváry festménye lesz az egyetlen, amellyel az idén 25 éves Virág Judit Galéria részt vesz az Art&Antique művészeti vásáron. Március 3-6. között többek között Bak Imre, Rippl-Rónai József, Moholy-Nagy László, Taubert László és Szinyei Merse Pál alkotásai is feltűnnek a galéria standján a Bálnába.