Az eddigi "súlyos" fokozat a hivatalos besorolás szerint azt jelentette, hogy a hatóságok "nagyon valószínűnek" tartottak egy nagy-britanniai terrortámadást. A szerdától érvényes "jelentős" készültségi szint "valószínűként" határozza meg ennek a kockázatát.

A nagy-britanniai terrorkészültségi szintet a hírszerzési és elhárítási szolgálatok, valamint a Scotland Yard terrorellenes ügyosztályának vezetői alkotta Egyesített Terrorizmuselemző Központ (Joint Terrorism Analysis Centre, JTAC) határozza meg a kormánytól független döntéssel. A JTAC a brit elhárítás (MI5) szervezeti keretein belül működik.

Az ötfokozatú brit terrorellenes készenléti rendszerben a legmagasabb szint a "kritikus", amelyet akkor léptetnek életbe, ha a hatóságok információi szerint nagyon nagy a veszélye egy azonnali vagy rövid időn belüli terrortámadás elkövetésének. A szerdától érvényes jelentős terrorkészültségi szint alatt két fokozat van még, a mérsékelt, illetve az alacsony - írja az MTI.

Priti Patel a parlamentnek a terrorkészültség enyhítéséről küldött szerdai értesítésében kiemelte: a JTAC döntése sem ad okot az elbizakodottságra, hiszen a riasztási szint korábbi emelésének közvetlen előzményeként elkövetett tavaly októberi és novemberi terrorcselekmények is mutatják a nagy-britanniai terrorfenyegetettség összetett, kiszámíthatatlan jellegét.

A riasztási szint szerdai enyhítéséig érvényben volt súlyos készenléti fokozatot tavaly november 15-én rendelték el, miután egy hónap alatt két terrorcselekmény történt Nagy-Britanniában.

Október közepén gyilkosság áldozatául esett Sir David Amess parlamenti képviselő, aki csaknem négy évtizedig volt a jelenleg kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi frakciójának tagja.

Amess október 15-én képviselői fogadóórát tartott délkelet-angliai választókörzetében, amikor egy férfi, aki az utcáról tért be, késsel többször megszúrta. A 69 esztendős, nős, ötgyermekes Sir David a gyors orvosi beavatkozás ellenére a helyszínen meghalt. A 25 éves gyanúsítottat, Ali Harbi Alit elfogták; büntetőpere márciusban kezdődik.

Egy hónappal később, november 14-én robbanás történt a liverpooli nőgyógyászati klinika parkolójában, egy taxiban, amelynek utasa a helyszínen meghalt. A taxisofőrnek sikerül idejében kimenekülni az autóból. A vizsgálat szerint rögtönzött kivitelezésű, házilag készített robbanószerkezet lépett működésbe, és valószínűsíthető, hogy a szerkezetet a taxi utasa állította össze. A robbantást a Scotland Yard terrorcselekménynek minősítette, bár az elkövető indítéka azóta sem ismert - írja az MTI.