A külföldről behozott elektronikai cikkeket, mobiltelefonokat a bűnszervezetek egy bonyolult számlázási láncon, gyakran csak pár hónapig működő, székhelyszolgáltatóhoz bejelentett, strómanok vezette "bukó" cégeken keresztül számlázták tovább, áfafizetés nélkül. Ezek a cégek valós gazdasági tevékenységet nem végeztek, alkalmazottaik nem voltak, kizárólag fiktív számlázásra használták őket, sok közülük rövid úton külföldi állampolgárok nevére került - mondta Kis Péter András, a NAV szóvivője az MTI szerint. A cégek az áfacsalással 10,5 milliárd forinttal károsították meg a költségvetést.

A NAV összehangolt akciójában 59 helyszínen 226 nyomozó, járőr, IT-szakember vett részt, a kutatásokat a Merkur bevetési egység és az Europol is támogatta. A költségvetési kár megtérítésére országszerte több mint 5 milliárd forintos vagyont - többi között 1,5 milliárd forint értékben ingatlanokat, egymilliárdos bankszámlavagyont, 187 milliónyi készpénzt, 800 milliós követelésállományt, 616 millió forint értékben árukészletet és 100 milliós gépkocsiflottát - foglaltak le, valamint egy 800 milliós áfakiutalást is megakadályoztak. 

A nyomozók 25 embert állítottak elő és hallgattak ki, közülük 15 embert őrizetbe vettek. A bíróság elrendelte 14 gyanúsított letartóztatását és egy gyanúsított bűnügyi felügyeletét - olvasható a közleményben.