Csütörtökön sem engedték be az egyetem autonómiájának visszaállítását követelő hallgatók az SZFE új kancellárját, Szarka Gábort az intézmény Vas utcai kancellári irodájába.

"A mai alkalom is bizonyítja, hogy minden erőfeszítésünk ellenére az egyetem jogszerűen kinevezett új vezetése a hivatali munkavégzésben akadályoztatva van. A vis maior helyzet miatt csütörtökön írásban fordulnak a fenntartói alapítvány kuratóriumához, hogy az SZFE vezetése számára jelöljön ki új helyszínt a munkavégzésre" - közölték az egyetem új fenntartója, az alapítvány kuratóriuma által kinevezett vezetői, Novák Emil megbízott általános rektorhelyettes, Zalán János megbízott oktatási rektorhelyettes és Szarka Gábor kancellár az MTI-nek küldött közleményükben.

Az új vezetés szerint nem jogszerű az egyetemfoglalás

Az egyetemfoglalók által birtokba vett épületek működtetéséért, az abban folyó eseményekért és oktatási tevékenységért az intézmény vezetése a mai naptól nem vállal felelősséget, az egyetemfoglalást nem tartja a véleménynyilvánítás legitim formájának, ezért azt elutasítja - áll a közleményben.

Az új vezetés az SZFE épületeinek üzemeltetését az adott körülmények között igyekszik a bent lévő munkavállalókon keresztül továbbra is biztosítani, amíg erre mód és lehetőség van.

Elveszhet a diákok féléve

A közlemény szerint "a tanulmányi félév elismerésének sorsa immár az egyetemfoglalók kezében van". Miután a jelenleg folyó oktatási tevékenység tantervi megfelelőségét és tartalmát hivatalosan felügyelni és igazolni képes vezető október 1-je óta nem tartózkodik az egyetem épületében, ezért az SZFE vezetése nem vállal felelősséget az oktatás szakmai tartalmáért.

Az SZFE új vezetése mostantól kizárólag az egyetem teljes megújításával kapcsolatos feladataira koncentrál - közölték az újonnan kinevezett vezetők.

Egyenként "megszólítják" a hallgatókat és dolgozókat

"A felajánlott párbeszéd és együttműködés lehetőségének az egyetemfoglalók által történő merev elutasítása miatt most felhívást intézünk az egyetem valamennyi polgára, hallgatója, oktatója és munkavállalója felé, hogy legyenek részesei ennek a megújulásnak. Ezzel kapcsolatban hamarosan személyesen is megszólítjuk az egyetem valamennyi polgárát" - írják magyarázat nélkül a közleményben.

Kérik, aktivizálják magukat a velük szimpatizálók

Az új vezetés ugyanakkor "felhívja a magyar kulturális élet valamennyi szereplőjét, illetve a kultúrát szerető magyar embereket is arra, hogy biztosítsák támogatásukról a színház és filmművészeti képzés megújításának erőfeszítését, legyenek annak aktív részesei."

HÖK: a hallgatók többsége támogatja a blokádot

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) Fő utcai épülete előtt tartott sajtótájékoztatón ismertették követeléseiket csütörtökön az SZFE hallgatói, akik közölték: egy friss felmérés szerint az intézmény diákságának többsége továbbra is támogatja az SZFE épületeinek blokádját - írja az MTI.

Az SZFE Hallgatói Önkormányzata (HÖK) által a napokban készített kérdőívet a 353 aktív nappali tagozatos diákból 283-an töltötték ki; a válaszadók 95 százaléka pedig illegitimnek tartja az intézmény fenntartását ettől a félévtől átvevő kuratóriumot - ismertette a felmérést Csernai Mihály, az SZFE HÖK elnöke és Gálosi Dóra hallgató.

A válaszadók négyötöde szerint a kuratórium eddigi tevékenysége elfogadhatatlan, és 89 százalékuk gondolja úgy, hogy mostanra az SZFE autonómiája teljes mértékben elveszett. Az SZFE épületeinek blokádját a kérdőívet kitöltők 95 százaléka szerint fenn kell tartani.

Az ITM nem reagál a hallgatók követeléseire

A hallgatók képviselői szerint az egyetem ügyében továbbra is az ITM lenne illetékes eljárni, a minisztérium azonban nem reagál érdemben az SZFE hallgatóinak követeléseire, "amelyeket egy tegnap éjfélkor lejáró ultimátummal tenne semmissé az alkotmányellenes törvény alapján kinevezett kuratórium által jogszerűtlenül kijelölt vezetőség".

Csernai Mihály közölte: garantált autonómiát kívánnak az egyetem számára.

Egyetemi autonómiát követelnek továbbra is

Elutasítják ezért az SZFE modellváltásáról szóló törvényt jelenlegi formájában; a kuratórium és a felügyelőbizottság kinevezésének módját, így a két grémiumot is; az új fenntartó által elfogadott alapdokumentumokat, valamint bármilyen, önkényesen kinevezett vezetőséget. Követelik továbbá a SZFE-szenátus jogköreinek visszaállítását; a lemondott szenátus által megfogalmazott alapdokumentumok elfogadását, valamint a jelenlegi kuratórium lemondását.

További követelésük, hogy az alapítvány alapítói jogai ne kerülhessenek az államtól az alapítványhoz, hogy az állam ne vonulhasson ki teljesen az SZFE finanszírozásából és hogy az egyetem neve kerüljön vissza az alapítvány nevébe.

Újságírói kérdésre válaszolva a hallgatók elmondták, hogy továbbra sem kívánnak részesei lenni a pártpolitikának, arra azonban nincs ráhatásuk, hogy ellenzéki, illetve kormánypárti politikusok milyen megnyilatkozásokat tesznek ügyükben.
A diákság által szervezett augusztusi szabadegyetemre sem voltak meghívva ellenzéki politikusok - közölték a diákok.

Az Állami Számvevőszék által az SZFE gazdálkodásáról közzétett jelentést a hallgatók nem kívánték kommentálni, mert elmondásuk szerint ez az előző fenntartó által kinevezett kancellár dolga - írta az MTI.

Az SZFE vagyonkezelői és fenntartói jogai egy törvénnyel létrehozott alapítványhoz kerültek szeptembertől, ennek élén az innovációs miniszter által kinevezett kuratórium áll, Vidnyánszky Attila elnökletével, a tagjai jobboldalhoz és a Mol Nyrt.-hez köthető személyek. A kuratóriumba és az egyetem felügyelőbizottságába egy olyan ember se került be, akit az SZFE javasolt. Az átalakításról júliusban fogadott el törvényt a kormánypárti többségű parlament, a fenntartóváltás már szeptembertől hatályos. A kuratórium elnöke elvonta szenátus jogkörét.