Megtelepedése az egész kontinensen komoly kockázatot jelent - közölte az intézet.
Más, nem őshonos szúnyogfajok mellett a tigrisszúnyog is megjelent idén a baranyai megyeszékhelyen idézi a labor közlését az MTI nyomán az Infostart.
Kapcsolódó
A rovarok számos - nem csak trópusi eredetű - vírust képesek meghonosítani, alkalmazkodóképesek és szaporák, ezért folyamatos monitorozásuk kiemelten fontos.
A Nemzeti Virológiai Laboratórium tájékoztatása szerint az utóbbi időben Pécs mellett Magyarország különböző területein felbukkant már például
- a koreai szúnyog (Aedes koreicus),
- a japán bozótszúnyog (Aedes japonicus)
- a tigrisszúnyog (Aedes albopictus) is.
Utóbbi pécsi jelenlétét speciális csapdák segítségével és a legmodernebb molekuláris biológiai módszerekkel igazolták a kutatók.
Pécs esetében egyelőre a faj megjelenéséről lehet beszélni, az idén ősszel lerakott tojások téli túlélésétől is függ majd, hogy képes lesz-e megtelepedni és tovább szaporodni a városban.
A kutatók jelenleg kiterjedt genetikai vizsgálatokat folytatnak, hogy megállapítsák, honnan érkezhettek a szúnyogok, emellett folytatják a kórokozók felderítését és vizsgálatát. A szakemberek a lakosok segítségét is várják. A ház körüli időszakos vízterek felszámolásával nemcsak a szúnyogok szaporodásának visszaszorításában tud bárki aktívan részt vállalni, de az új fajok felderítésében is.
A "Mosquito Alert" nevű telefonos applikáció segítségével egyszerűen jelezhetik az emberek a kutatók számára, ha például tigrisszúnyogot, vagy bármely más idegenhonos szúnyogfajjal találkoztak.
Legolvasottabb

Ezt kell tudni a vakcinaigazolványokról

Döntött az Aldi: ezek a termékek biztosan hiányozni fognak a jövőben

Szegeden is megjelent az Ikea

Figyelmeztetést kaptak a kínai vakcinával oltottak: "védekezzen úgy, mintha nem lenne beoltva"

Még alakulóban van a koronavírus elleni új "csodaszer", de az oltáskoktél még nagyobb védettséget jelenthet

Jó hírt kaptak a Huawei-telefonosok

Így látják a magyarok a hálapénz kivezetését

Átverték a román kormányt
