Romániában, az elmúlt években végzett rókaimmunizációs programnak köszönhetően, a veszettség egyre inkább visszaszorul, de az ország különböző részein szórványosan még előfordul. 2019-ben 4 alkalommalés 2020-ban ez idáig szintén 4 esetben állapították meg a betegséget. A magyar határ mellett fekvő Szatmár megyében - a jelenlegi esetet megelőzően - utoljára2019 februárjában találtak veszett állatot, akkor egy rókában mutatták ki a vírust - írja a hatóság.
Bár Magyarországon 2017 óta nem azonosítottak veszett állatot (akkor Borsod-Abaúj-Zemplén megyében bukkant fel a betegség), a mostani Szatmár megyei eset arra utal, hogy a kedvező járványügyi helyzet ellenére még mindig jelen van a régióban a veszettség.
Tekintve, hogy a vírus Románián kívül Ukrajnában is előfordul, fennáll a betegség újbóli megjelenésének kockázata hazánkban is.
Behurcolása történhet természetes úton, a vadállomány mozgása, érintkezése révén vagy pedig emberi tevékenységgel, a betegséget hordozó kutyák és macskák illegális behozatalával.
Hazánkban évente kétszer, tavasszal és ősszel zajlik a rókaállomány veszettség elleni vakcinázása a Nébih szervezésében. A kezelt területet a hatóság a mindenkori járványügyi helyzet alapján jelöli ki. A román és az ukrán határ mentén is rendszeresen végzik a rókavakcinázást (erre idén ősszel is sor került), és folyamatosan vizsgálják a rókaállományt a veszettség esetleges előfordulásának mielőbbi felismerése érdekében.
A háziállatokat tekintve Magyarországon a kutyák veszettség elleni oltása évente kötelező, a macskák oltása ajánlott.
Legolvasottabb

Ukrajna emelte a tétet, az EU viszont csak óvatosan támogatja

Oroszország meghúzta a váratlant: ENSZ-vizsgálatot követelnek – Irak miatt

Petr Pavel: a liberális szellemiségű tábornok, aki még okozhat felfordulást a V4-országok között

Távozik posztjáról az ukrán védelmi miniszter

Akár mínusz 15 fok is lehet az éjszaka

Elszabadult árak, infláció és fogyasztói bizalmatlanság – vége lehet?

Meghackelték az olasz internethálózatot
