Mintegy 30-40 milliárd forintot és sok százezer munkaórát fordított az átállásra a bankszektor. A kétszintű bankrendszer kialakítása óta egy közös cél érdekében ez a legnagyobb közös fejlesztése a szektornak - mondta a főtitkár.

Eddig minden bank rendszeres időközönként küldte az elindított utalásokat a Giro Zrt.-nek, amely szétválogatta, majd továbbküldte azokat. Az új rendszerben nem lesz szortírozás, az elindított utalás az optikai kábeleken át nyomban a címzett pénzintézetnél lesz - tette hozzá a szakember.

A változás nyomán várhatóan visszaszorul a készpénzhasználat, egy-két éven belül már a piacon a zöldségesnél is azonnali átutalással fizetünk, semmi szükség nem lesz arra, hogy készpénzt vigyünk magunkkal és az apróval bajlódjunk. Az új rendszer gazdaságfehérítő hatása pedig adóbevételek formájában akár évi 400-500 milliárdos hasznot is eredményezhet a költségvetésnek.

A korábbi hírek szerint a korlátlan számú elektronikus tranzakciókat tartalmazó csomagok bevezetése a bankszövetség szerint akkor lehetséges, ha eltörlik az ezekre vonatkozó tranzakciós illetéket, Kovács Levente szerint ráadásul ezekben a számlacsomagokban nem lenne helye a kötelező ingyenes készpénzfelvételnek sem.

A 10 millió forintos limit világviszonylatban is jelentős összeg, a tranzakciók 97 százalékát lefedi. A versenyhátrányt azzal lehetne a bankszövetség szerint kiküszöbölni, ha eltörölnék a lakossági elektronikus tranzakciókra kivetett tranzakciós illetéket, ami nagyjából 10 milliárd forintot jelent a költségvetésben. Ennek elengedése a kormány részéről hamar megtérülne a gazdaság fehéredése miatt.