A termelők vagy egyáltalán nem akarják eladni a búzát annyiért, amennyit most kínálnak érte, vagy azt kérik, hogy csak január 1. után beszéljenek az üzletről, mondván, számukra most nem fontos az árbevétel - idézi a portál Lakatos Zoltánt, a Hajdúgabona Zrt. elnök-vezérigazgatóját, a Gabonaszövetség alelnökét.

Idén majdnem 6 tonna lett az átlagtermés, amelyet Magyarországon korábban még sosem mértünk – igaz, ilyen kis területen sem termeltünk még őszi búzát, mint a mostani szezonban – tette hozzá.

A malmok nem üres raktárakkal indultak a júliusnak, mindenkinek szüksége van átmenő készletre, hogy a friss új búzát ókészletekkel keverjék, és olyan lisztet állítsanak elő, amiben megvan a kellő enzim­aktivitás, amiből augusztus 20-ig is lehet jó minőségű kenyeret sütni.

Több volt az átmenő készlet a szokásosnál, mert 2021 első félévében jó 15 százalékkal kevesebb búzát őröltek, mint az előző esztendőben. Emögött ott van a covid, és minden következménye, de beleszámított az is, hogy az enyhén dráguló kenyérrel takarékosabban bánt mindenki. Most a covid-járvány enyhülése után az iparág fellendülésre számít.

Csakhogy tavaly a világpiac feltornázta a búza felvásárlási árát, és a 2019-es tonnánkénti 50 ezer forintból 2020 elejére eljutottunk 75 ezer forintra. Idén a búza induló ára 60–62 ezer forint volt tonnánként – ilyen még nem fordult elő a magyar gabonakereskedelemben. Ebben az évben a búzapiacon két versenyző szerepel: a malomipar és a takarmányipar.

Tavaly a legnagyobb vételi ár márciusra alakult ki a búzánál, míg ebben az évben az aratás alatt, rövid két hét leforgását követően rekordmagasságra tornázta fel magát a búzapiac. A jó minőségű, nagy fehérjetartalmú búzát nemcsak a malomipar, hanem a takarmányipar is elkezdte keresni, és utóbbi még 5–8 százalékkal többet is fizetett a szokásosnál.

A malmosok másik gondja, hogy a termelők nagyon kivárnak az értékesítéssel. A Hajdúgabona őrlési igénye 100 ezer tonna, vagyis ha csak 1000 forinttal emelkedne a felvásárlási ár, az 100 millió forint többletkiadást jelentene a cégnek. Ezen felül ott a minimálbér emelése, ami 60 millió forint többletet igényelt. Drágult az üzemanyag és az áram ára is.

Inflációs spirál – nem látni a végét

Ez a helyzet, ami kialakult, inflációs spirálhoz vezet, és nem látni a végét. A malomiparnak most legfeljebb 2 hónapon belül 10 forinttal emelnie kéne a liszt kilogrammonkénti árát, különben elveszíti rentábilitását. Mi 8 ezer tonna búzát őrölünk meg havonta, de a jelen helyzetben nagy erőfeszítést jelent számunkra ennek az előteremtése. Pedig jó a kapcsolatunk a termelőkkel, megvan köztünk a bizalom, amit az is igazol, hogy a mi raktárunkban tároltak augusztus 1-jéig több mint 50 ezer tonna kenyérnek valót. Azt viszont még így is nehéz kideríteni, hogy erre mikor tudunk üzletet kötni – mondta Lakatos Zoltán.