Az NKM Nemzeti Közművek Zrt. szerdai tájékoztatása szerint a terjedő megújuló energiatermelés miatt az elosztó hálózatoknak egyre inkább meg kell felelniük az új, a korábbiaktól jelentősen eltérő különböző igényeknek. Az új energiatárolók üzembe helyezésének legfőbb célja a hálózati feszültség megengedett tartományon belül tartása, valamint az energia betárolása csúcsidőszakban és csúcson kívüli kitárolása.
A vállalat Zsombón és Kecelen kisfeszültségű hálózatra csatlakozó energiatárolókat, a Csongrád megyei Óföldeák külterületén pedig egy középfeszültségű hálózatra csatlakozó rendszert telepít a közeljövőben. Utóbbi engedélyeztetése még folyamatban van, a projekt várhatóan 2019 tavaszán zárul a telepítéssel, amelyet kiértékelési és tesztelési szakasz követ.
Az NKM a Napi.hu kérdésére azt közölte, hogy a keceli brendezés 20 kilowatt (kW) teljesítményű és 94 kilowattóra (KWh) kapacitású lesz, míg Zsombóra egy 25 kW teljesítményű, 140 kWh kapacitású rendszer kerül.
Az energiatárolók működésével a napelemes rendszerek generálta nagyobb feszültségszint esetén töltik, alacsonyabb feszültségszint esetén pedig kisütik az akkumulátorokat; ezeknek az energiatárolóknak kiemelt jelentőségük lesz a háztartási és hálózati napelemes energiatermelés kezelésében - idézik a közleményben Alkér Zoltánt, a Nemzeti Közművek infrastruktúra vezérigazgató-helyettesét.
Legolvasottabb

Újabb kínai beborulás indulhat, eldőlt az első dominó

Látványos változás: már fürdik a gázban Európa

Köddé vált 500 billió forint

Gazdasági csodát hozhat Lengyelországban az ukrajnai háború

Feltárták, mitől lesz rákos minden tizedik európai ember

Beindultak a válságtanácskozások, mert az EU gazdaságára már nem az infláció a legnagyobb veszély

Vörös riadót fújnak az európai gázpiacon, de most kiváltották az orosz szállítmányokat
