Az igazgatóság honlapján olvasható idei hatósági ellenőrzési tervből kiderül: stratégiai cél, hogy a munkavállalók alapvető jogai érvényesüljenek, rendelkezzenek rendezett jogviszonnyal, csökkenjen a jogkövető vállalkozások versenyhátránya, és ez segítse a munkahelyek megtartását, illetve az új, legális (adózó) munkahelyek létesítését.

Fontos törekvés az is, hogy az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkakörülmények legyenek a munkahelyeken - olvasható az ellenőrzési tervben.

A munkavédelem területén az év második felében ellenőrzik az emelőgépek üzemeltetését és a bányászati tevékenységet, május-júniusban a biológiai kórokozók miatti megbetegedések kockázatával járó tevékenységeket, az ősszel pedig a villamos berendezésekkel való munkavégzés biztonságát, mivel tavaly - az idei ellenőrzési terv elkészítéséig - két halálos és öt életveszélyt okozó munkabaleset történt áramütés miatt, illetve villamos berendezés használata közben.

A terv szerint nyáron - hőségriasztástól függően - ellenőrzi a hatóság, hogy a munkaadók betartják-e a minimális munkavédelmi követelményekről szóló rendeletet.

Munkaügyi területen március-áprilisban ellenőrzik a szolgáltatókat, majd június-júliusban a munkavállalók jogviszonyának rendezettsége érdekében a foglalkoztatására vonatkozó szabályok betartását ellenőrzi a Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága. Emellett - főként a kereskedelemben - a munka- és a pihenőidő betartását is górcső alá veszik.

A munkaügyi bírság összege 30 ezer forinttól 20 millió forintig terjedhet.