Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A munkáltatóknak számára fontos lehet, hogy alkalmazottaik a munkaviszonyuk esetleges megszüntetése esetén ne helyezkedhessenek el valamely versenytársuknál, illetve ne hasznosíthassák a korábban megszerzett ismereteiket. Ennek érdekében kerülhet sor akár a munkaszerződésben, akár külön versenytilalmi megállapodás megkötésére.
A régi Mt. alapján a munkavállalót a versenytilalmi kötelezettség legfeljebb három évig terhelhette, melyet az új Mt. legfeljebb két évre korlátozott. A versenytilalmi korlátozás ellenértéke kapcsán pedig - a korábbi ítélkezési gyakorlattal összhangban - a törvény rögzít, hogy a versenytilalmi kötelezettség a munkavállalót csak megfelelő ellenérték fejében kötött megállapodás alapján terhelheti.
Vezetőknél hol a határ?
Logikusan vetődik fel a kérdés, hogy hol húzódik a határ a felek rendelkezési szabadságában, vagyis a munkáltató meddig mehet el, jogszerű lehet-e egy akár tíz évre, egy forintos ellenértékékkel kötött versenytilalmi megállapodás? A kérdésre véleményünk szerint a munkajogban érvényesülő olyan alapelvek, mint jóhiszemű és tisztességes joggyakorlás elve, a joggal való visszaélés tilalma, vagy a szolgáltatás és ellenszolgáltatás megfelelő arányának elve adhat választ, melyeknek vezető állású munkavállalók esetén is maradéktalanul érvényesülnie kell - véli Csengery Levente, a KCG Partners Ügyvédi Társulás szakértője.
A megfelelő ellenértékről az évek során kiterjedt ítélkezései gyakorlat alakult ki, deklarálva többek között, hogy a munkáltató csak "megfelelő, arányos ellenérték fejében lehet jogosult arra, hogy a munkavállalója számára meghatározott ideig, jóhiszemű és tisztességes feltételekkel további jogviszony létesítését megtiltsa.
Mi a bírósági gyakorlat?
Egy közelmúltban zárult munkajogi perben meglepő döntés született. A vezető állású munkavállaló munkaszerződése rögzítette, hogy az Mt. rendelkezéseitől eltérve, a versenytilalmi megállapodás a munkavállalót a munkaviszony megszűnését követő három évig kötötte, melynek során a munkavállaló semmilyen üzleti kapcsolatot nem tarthatott fent a munkáltató versenytársaival az egész világon, mely kötelezettség teljesítéséért azonban semmilyen ellenértékre nem volt jogosult.
A perben az elsőfokú bíróság ítéletében kimondta, hogy a vezető állású munkavállalónál az Mt. rendelkezéseitől a felek eltérhettek, így a munkaszerződésben a versenytilalmi megállapodás kikötésére jogszerűen került sor. A másodfokon eljáró bíróság azzal korrigálta az elsőfok döntését, hogy "a versenytilalmi megállapodás visszterhes jogügylet, annak megkötésével a munkavállaló azt vállalja, hogy - megfelelő - ellenérték fejében meghatározott magatartástól tartózkodik." A másodfokú bíróság álláspontja szerint ezért még vezető állású munkavállaló esetén sem lehetséges olyan mértékű eltérés az Mt.-től, mely a jogintézményt ingyenessé teszi, ezért a perbeli esetben a versenytilalmi kikötést jogszabályba ütközés miatt semmisnek, azaz érvénytelennek nyilvánította.
A két bírósági fórum döntése közötti jelentős eltérés pedig legalábbis nyugtalanító és arra utal, hogy a kérdésben még nem alakult ki egységes bírósági álláspont - mondta Csengery Levente.
Keressen állást vagy keressen munkaerőt egy olyan újgenerációs állásportálon, amely valódi, pontos egyezőség alapján rangsorolja a jelentkezőket - kattintson az allas.hu oldalra!
Új év, új Parkoló Parádé. Aki parkolt már velünk a Hungexpón tudhatja, hogy a Parkoló Parádé gránitszilárd alaptörvénye szerint ez mindig is egy kötetlen autós buli volt és lesz, ahol ha úgy tetszik, három órán át támaszthatod az autódat más autót támasztó embereket bámulva és senkitől egy rossz szót nem kapsz érte. Ha viszont végigpróbálgatnád a programokat, amiket kínálunk, jobb ha tudod: most szombaton például legózhatsz is.
Komoly pénzügyi segítséget jelenthet az európai uniós forrásból származó kamat- és költségmentes hitel a családi házak...