Páll Dénes professzor elmondta: a központ öt évvel korábbi megalakítása óta 3000 beteg részvételével több mint 600 klinikai vizsgálatot végeztek el. A professzor szerint a bevezetés előtt álló új terápiák térítésmentes alkalmazása nagyszerű lehetőséget biztosít azoknak a betegeknek, akiknek a hagyományos készítmények nem hoztak megoldást - írta az MTI.

A klinikai gyógyszervizsgálatokban való részvétel a szakorvosok és a szakdolgozók számára is egyedülálló tapasztalatot és megbecsülést jelent - fűzte hozzá megjegyezve, hogy elsősorban az onkológia (daganatos megbetegedések), a hematológia (vérképzőszervi betegségek), a szemészet, a cukorbetegség, a kardiológia, a bőrgyógyászat és az immunológia területén végeznek nagyszámú gyógyszervizsgálatot.

A Debreceni Egyetem az elmúlt öt évben a hazai és nemzetközi szintű gyógyszerfejlesztés egyik vezető szereplőjévé vált: 2017-ben a legnagyobb gyógyszerfejlesztési vizsgálatokat koordináló vállalat, a QuintilesIMS - jelenlegi nevén az IQVIA -, több mint 200 ezer partnere közül a legfontosabb 25 vizsgálóhelyeinek egyikévé választotta az intézményt - jelezte Páll Dénes.

A növekedési folyamat azért is különösen jelentős, mert a Magyarországon engedélyezett vizsgálatok száma az utóbbi években csökkent. "A gyógyszergyárak ugyanis anyagi okokból tőlünk keletebbre, és más kontinensre visznek számos vizsgálatot" - magyarázta a professzor.

Debrecenben az elmúlt öt esztendőben 662 klinikai gyógyszervizsgálatra került sor, több mint háromezer beteg, százhúsz szakorvos és kétszázat meghaladó egészségügyi szakszemélyzet bevonásával - összegezte Páll Dénes.

Fotó: Shutterstock