Az AfD "ezerszer is elmondhatja, hogy demokratikus", tevékenysége mégis azt mutatja, hogy "szembehelyezkedett az állammal" - mondta a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) elnöke a dpa hírügynökségnek.

Horst Seehofer (fenti képünkön Orbán Viktor miniszterelnökkel) igennel válaszolt arra a kérdésre, hogy radikalizálódott-e az AfD a 2015-ös menekülthullám óta. Mint mondta, a CSU-tól és az Angela Merkel kancellár vezette testvérpárttól, a Kereszténydemokrata Uniótól (CDU) jobbra elhelyezkedő pártról "lehullott az álarc", de így legalább könnyebben szembe lehet szállni vele, mint amikor "a tisztes polgárt játssza".

Rémisztő

A Bundestagba tavaly bekerült párt tevékenysége "rémisztő", parlamenti politizálását hevesség és dühkitörések jellemzik, képviselői még az ügyrendi vitákba is olyan indulatossággal vetik bele magukat, mintha a szövetségi köztársaság felszámolásáról lenne szó - közölte Seehofer.

Így nem lehet viselkedni, ellenzékben sem

- jelentette ki a CSU elnöke.

A 2015-ben elmélyült migrációs válság kezeléséről elmondta: azzal a céllal dolgozik, hogy az év végére a kormány kiállhasson a lakosság elé, és elmondhassa, amennyire emberileg lehetséges volt, megoldották az utóbbi évek problémáit. Ezért a szövetségi kormány teljes erővel dolgozik egy "működőképes, közös európai menekültügyi rendszerért".

Ennek a rendszernek az elemei az észak-afrikai befogadóközpontok a Földközi-tengerről partra szállított embereknek, az EU területén kialakítandó intézmények a menedékérők elhelyezésére és menedékjogi kérelmük elbírálására, valamint egy "elosztási mechanizmus" - fejtette ki Seehofer. Hangsúlyozta, hogy neki kell látni a munkához. Mint mondta, "öt, hat vagy hét országnak el kell kezdenie, és akkor majd beáll a rendszer".

És a kelet-európai EU-tagállamok?

Arra a felvetésre, hogy a menekültek befogadásától elzárkózó kelet-európai EU-tagállamokat is meg kell nyerni a közös ügynek, hangsúlyozta: "nem mondhatjuk mindig azt, hogy még nincs mindenki benne a dologban, ezért inkább nem is csinálunk semmit". Dolgozni kell, mert a hatékony munka "elképesztően nagy lakossági bizalmat teremt, hiszen (az emberek) azt mondják, hogy ez igen, ez az Európa foglalkozik a problémával és cselekvőképes" - mondta Seehofer.

"Nagyon-nagyon nyomatékosan javaslom, hogy kezdjünk hozzá" - emelte ki a német belügyminiszter. Hozzátette, jó lenne, ha a jövő tavaszi európai parlamenti választás előtt eredményeket lehetne felmutatni, mert "a lakosságnak nagyon fontos, hogy Európa cselekvőképes". Ebben az esetben "nem történne olyasmi, mint Svédországban" - utalt Seehofer a skandináv országban tartott parlamenti választás eredményére.

Seehofer, az AfD és Orbán Viktor

A helyzet azért kezd érdekessé válni, mert a fent említett két német szereplőt gyakorlatilag lehet Orbán Viktor szövetségeseinek tekinteni. Seehofer korábban Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel nagyon megtalálta a közös hangot, amikor a menekültügyi kérdések miatt kialakult vitában szembekerült Angela Merkel kancellárral. Az AfD társelnöke, Alice Weidel pedig a magyar jogállamiság helyzetéről szóló Sargentini-jelentés megszavazását követően - amely gyakorlatilag az uniós szerződés 7. cikkelye szerinte eljárás elindítását indítványozza Magyarország ellen - állt ki a Facebookon Orbán Viktor mellett.

Pénteken délután Manfred Weber, a Fideszt is soraiban tudó Európpai Néppárt vezetője is erősen bírálta Magyarországot. Azt mondta, hogy veszélyben van a jogállamiság, kitartott amellett a kormánypártok szövetségeseként is, hogy jó döntés volt megszavazni a Sargentini-jelentést.

Képünk forrása: AFP Photo/CHRISTOF STACHE