Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
A 2011-es expanziót jövőre nagy restrikció követi, ez lesz a rendszerváltás óta a negyedik - mondta Akar László, a GKI Gazdaságkutató vezérigazgatója a cég mai, Újratervezés című konferenciáján. A 2012-re tervezett restrikció méretében hasonló az előző három nagy megszorításhoz, a GDP 4 százaléka körüli, vagyis egy hónap kiadást kell törölni. Hozzátette: a folyamat gyorsul, hiszen a Bokros-csomag után még egy évtized kellett következő nagy restrikcióhoz (a Gyurcsány-kormány idején), azóta viszont háromévente jön az újabb, előbb a Bajnai-, majd az Orbán-kormány alatt.
A 2012-es megszorítás leginkább a 2006-osra hasonlít, hiszen a másik kettőnél a csomag kiváltója egy külső esemény, a GDP visszaesése volt. Ehhez képest a hat évvel ezelőtti és az előttünk álló "csomag" is egy expanziós költségvetési politikát vált fel restrikcióssal. A Gyurcsány-csomaggal összehasonlítva strukturálisan kísérteties a hasonlóság, mindkét esetben az adóközpontosítás a döntő elem - húzta alá Akar László.
Miért romlott el a kiigazítás? - tette fel a kérdést a szakember, aki válaszok sorát is prezentálta. Szerinte a kudarc oka volt az, hogy
A megszorítások - amelyek leginkább a lakosságot érintik, bár a kormány igyekszik részben átterhelni a hatásokat az üzleti szférára -, a kereslet és a fogyasztás csökkentésén keresztül recesszióba fordítják a gazdaságot, bár az uniós források javítanak majd a képen - fogalmazott a szakértő.
Akar szerint kulcskérdés, hogy miként érhető el 2013-ban a 3 százalék alatti GDP-arányos államháztartási hiány. A szakember úgy véli, ehhez a következő lépésekre van szükség:
Ha sikerülne hiteles költségvetési és gazdaságpolitikát megvalósítani, az levinné a piaci kamatokat és a devizaárfolyamokat is, ami komoly kiadás- és adósságállomány-csökkenést hozna, vagyis kevesebb fájdalmas megszorításra volna szükség - összegezte a tennivalókat Akar László.
A Nissan NV200 tulajdonképpen döbbenetesen rég velünk van. 2009-ben kezdték árulni, 2010-ben volt az év furgonja Európában, mi is akkor teszteltük először, szóval idén már 12 évesek...