A kapcsolatot hivatalossá tételére kétféle mód van házasságkötés nélkül: az egyik a közjegyzőnél az élettársi nyilatkozatok nyilvántartásába történő bejegyzés, a másik az azonos nemű párok számára a bejegyzett élettársi kapcsolat intézménye, amely a házassághoz hasonló jogkövetkezményekkel jár, és anyakönyvvezető előtt kötik meg - közölte a közjegyző az MTI híre szerint.

Az élettársi viszony a törvény meghatározása szerint érzelmi és gazdasági közösség, amelyben a felek közös háztartásban élnek. Párhuzamos élettársi kapcsolat nem állhat fenn - tette hozzá Toldi Judit.

A házastársaknak az egyik fél halálakor özvegyi, haszonélvezeti joga van a közös lakásra és a berendezési tárgyakra, az élettársak azonban automatikusan nem örökölnek egymás után. Élettársi viszonyból kivételesen bírói megállapításra is keletkezhet azonban lakáshasználati jog, de ehhez legalább egyéves folyamatos életközösség és legalább egy közös kiskorú gyermek kell - mondta Toldi.

Egyes szociális juttatásokhoz, így a családi adókedvezményhez vagy az özvegyi nyugdíjhoz a feleknek igazolniuk kell élettársi viszonyukat, erre jó a kapcsolat nyilvántartásba vétele. De ahhoz is kell a hivatalos irat, ha az egyik fél cselekvőképtelenné válik, és szeretnék, ha ebben az esetben egyes egészségügyi ellátások igénybe vételéről vagy visszautasításáról az élettárs nyilatkozhatna - idézte a közjegyzőt az MTI.