A vaklicit - amikor a gyártók egymás árajánlatait nem ismerve adnak ajánlatot - bevezetésével 20 milliárd forinttal csökkent a gyártók bevétele, amit exportpiaci értékesítéssel, létszámstoppal és megszorításokkal tudtak kompenzálni - mondta Ilku Lívia, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) igazgatója. Az eddig megrendezett öt vaklicit során mintegy ezer gyógyszer esett ki a támogatotti gyógyszerkörből, vagyis ennyivel csökkent a gyógyszerkincs, s 30 cikkcsoportban csak egyetlen termék maradt, ami ellátásbiztonsági kérdéseket vet föl - tette hozzá az igazgató.

A vaklicit hihetetlen logisztikai terheket ró a gyógyszernagykereskedőkre, az árukészlet váltásakor nagyon rövid a felkészülési idő, a patikusok ilyenkor jelentősen lenyomják a készleteiket, majd a licit után hirtelen akarják újratölteni - fejtegette a patikai panelbeszélgetésen Feller Antal, a Hungaropharma vezérigazgatója. A korábbi, rendelésenkénti átlagosan 5 dobozos mennyiség lecsökkent 3,2 dobozra, ezzel lényegesen nőtt a nagykereskedők fajlagos költsége.

A vezérigazgató arra is felhívta a figyelmet, hogy a piaci szereplőknek készülni kell arra a 2014 második-harmadik negyedévében megjelenő uniós irányelvre, amely dobozonkénti gyógyszerkövetést ír elő, ez újabb plusz költséget jelent a nagykereskedőknek. Dobozonként 1,6 eurócenttel számolva uniós szinten évente 125 millió euróról van szó. A pozitívumok között említette a gyógyszerkassza stabilizálását, s kiemelte, hogy Magyarországon, a hivatalos csatornákon nem juthat a beteg hamis gyógyszerhez.

Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár szívós válságkezelésről beszélt, s kiemelte, most a szervezés korszakának kell jönnie. Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke a kórházak helyzetéről szólva elmondta, noha nőtt a gyógyító-megelőző kiadásokra fordított összeg, ezen belül azonban 2010-2013 között 40-ről 31 százalékra csökkent a dologi kiadásokra fordított összeg aránya. Ez az arányváltozás jelenik meg az adósságállomány növekedésében és újratermelődésében. A november végi, 33 milliárdos konszolidáció a 70 milliárdos lejárt adósságállomány - ami egyébként a gyógyító-megelőző kassza 10 százaléka - felének a fedezésére elégséges.