A 2018 őszétől 2019 őszéig tartó időszak piacmonitoringjának adataiból kiemelték, hogy a hazai nettó termelés a belföldi felhasználás 15 százalékát fedezte. A kedvező piaci árak mellett nőtt a nettó behozatal, amihez az alacsonyabb termelés mellett a tárolói készletezés megemelkedése járult hozzá. A tárolók magasabb szintű kihasználását az orosz-ukrán gázvita miatti bizonytalanság indokolta, és a térség más országait is felhalmozásra késztette - írták.

Meghatározónak nevezik a cseppfolyósított földgáz kereskedelmét is. A kínálat bőséges volt, a kedvező árak mellett a tárolói töltöttség 97 százalékot ért el Európában. A MEKH a belföldi fogyasztásra utalva kedvezőnek nevezi az ipari és erőművi felhasználás növekedését. A lakossági fogyasztás bővülése ugyanakkor szerintük azt jelzi, hogy nem elég az energetikai beruházások jelenlegi ösztönzése.

Az összesítés adatai szerint a vizsgált időszakban 108 terawattóra (TWh) gáz fogyott Magyarországon. A felhasználás egy ével korábban 106 terrawattórát, két évvel korábban 111 terrawattórát tett ki, a belföldi fogyasztás tehát tavaly nem változott jelentősen. A teljes felhasználás harmadát teszi ki a lakossági igény, amely a reáljövedelmek emelkedése, és a gáz árának más fűtési megoldásokhoz viszonyított jelentős csökkenése miatt nőhet. A jelenlegi árszint tehát kevéssé ösztönöz a földgázzal való takarékoskodásra - olvasható az elemzésben.