A 88 éves politikus, a Szovjetunió utolsó vezetője az Izvesztyija című orosz napilapnak a világpolitika militarizálása mellett a nemzetközi jog semmibe vétele miatt fejezte ki aggályát.

"Mint kiderült, eaz INF-szerződés a hadászati stabilitás legfontosabb pillére volt. Tárgyalnunk kell, nehogy megsemmisítése felerősítse a háborús fenyegetést" - mondta Gorbacsov.

Donald Trump amerikai elnök, miután Washington ennek megszegésével vádolta meg Moszkvát, augusztusban felmondta az INF-szerződést. Az Egyesült Államok ezt követően az egyezmény által tiltott hatótávolságú fegyvert próbált ki.

Vlagyimir Putyin jelenlegi elnök tagadta, hogy az orosz fél megsértette volna a szerződést, és azt állította, hogy ezt éppen az Egyesült Államok tette. Azt hangoztatta, hogy Oroszországnak nincs más választása, mint az egyezmény által betiltott fegyvereket kifejleszteni, ugyanakkor moratóriumot hirdetett ki azok telepítésére mindaddig, amíg ilyen amerikai eszközök meg nem jelennek a világ valamelyik régiójában.

Gorbacsov az üggyel kapcsolatban levelet intézett Putyinhoz és Emmanuel Macron francia elnökhöz, annak tartalmát azonban nem fedte fel.

A hadászati nukleáris fegyverek korlátozásáról megkötött Új START-szerződés 2021-ben jár le, és egyelőre bizonytalan, hogy a felek meg tudnak-e állapodni hatályának meghosszabbításáról.

Gorbacsov pályafutása egyebek között hazájának demokratizálása, a hidegháború lezárása, valamint a szárazföldi állomásoztatású közepes és rövidebb hatótávolságú nukleáris rakéták megsemmisítéséről szóló INF-szerződés 1987-ben történt aláírása miatt emlékezetes.