Az uniós irányelvek szerint egy állam egyszer korlátozhatja a visszaigénylést, a hazai szabályozás azonban ezt korlátlanul lehetővé teszi. A szigor egyfelől érthető: a 2000-ben hozott rendelkezés épp azért jött létre, mert az csökkenti a fiktív számlázásokat − hiszen csak az az áfa mehet ki, ami már be lett fizetve. Ugyanakkor a korlátozás hátrányosan érintheti a tisztességes vállalkozásokat, hiszen így az államnál jelentkezik egy jelentős, becslések szerint százmilliárd forint értékű likviditás. Vélhetően annyi változik majd, hogy az állam csak egyszer lesz jogosult az áfa visszatartására − mondta Hegedüs Sándor, az RSM DTM adótanácsadója. (Egyelőre nem lehet tudni, hogy a jogszabályok szintjén min kell változtatnia a magyar államnak.)

Ez is elég lesz azonban arra, hogy az állam számára óriási kockázat keletkezzék: lesz arra lehetőség, hogy úgy igényeljen vissza egy cég áfát, hogy a számlát még nem egyenlítette ki. Ez amellett, hogy a társaság könnyen elcsalhatja az áfát, azt a veszélyt is magában hordozza, hogy a szállítók is kiszolgáltatottabbak lesznek. A vevők ugyanis még kevésbé lesznek érdekeltek abban, hogy fizessenek.

Általános jelleggel úgy lehet védekezni a csalások ellen, hogy megemlik a kiutalásra szabott időt 30-ról 45 napra. Ennek persze csak akkor van értelme, ha ezzel együtt az ellenőrzési kapacitás is emelkedik. A szigorúbb ellenőrzésekkel párhuzamosan a nem működő vagy látszat szerint működő cégek hatékonyabb szűrésére is szükség volna.

Fékek beépítésével is nehezíthető a visszaigénylés − korábban már volt példa arra, hogy árbevételhez vagy a tárgyi eszközök volumenéhez volt kötve. Nincs kizárva, hogy a kiutalásokat egyéb követelményekhez kössék: bizonyos számú lezárt adóévhez, benyújtott mérleghez. Meg lehet tiltani a kiutalást, ha új többségi tulajdonos jelent meg a cégben, s akár nemleges adóigazoláshoz vagy egy teljesen újragondolt minősített adózói státushoz is lehetne kapcsolni azt.

Összességében azonban hosszabb távon mindegy, milyen fékeket épít a rendszerbe az állam, az végső soron a tisztességesek számára lesz újabb adminisztrációs feladat − mondta Hegedüs. Bármilyen áfacsalás elleni lépésről legyen is szó európai szinten, azt előbb-utóbb kijátsszák a csalók. Ezen csak az segítene, ha az unióban általános lenne a fordított adózás