A KSH pénteken kiadott első becslése szerint szeptemberben 11,1 százalékkal nőtt az ipari termelés az egy évvel korábbihoz mérve, a munkanaphatástól megtisztított adatok szerint 9 százalékkal emelkedett a kibocsátás, ami jelentős élénkülést mutat az előző havi 0,3, illetve 2,7 százalékos növekedés után. Az előző hónaphoz, augusztushoz viszonyítva 3,1 százalékkal nőtt az ipar teljesítménye.

Virovácz Péter, az ING bank vezető elemzője az MTI-hez eljuttatott kommentárjában megjegyezte, hiába érkeznek rosszabbnál rosszabb hírek az euróövezeti feldolgozóiparról, a magyar teljesítményre ez még mindig nem hatott. A szeptemberi kiemelkedő eredmény egyértelműen az autógyártás felpörgéséhez köthető, amely a nyári szünet után magasabb fokozatba kapcsolt. Az elektronikai iparral együtt pont a két legfontosabb ágazat tudott robbantani a harmadik negyedév utolsó hónapjában.

A friss adat egyben azt jelenti, hogy a meglepően erős kiskereskedelmi teljesítmény után az ipar is kiemelkedő negyedévet produkált. A teljesítmény javulása azt jelenti, hogy a harmadik negyedéves GDP-növekedés a vártnál is erősebb lehet, vagyis továbbra is 5 százalék közelében alakulhat.

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője is abból indult ki, hogy a gyenge külső konjunktúra ellenére kirobbanó teljesítményt mutatott az ipari termelés szeptemberben, amit az is támogatott, hogy egy munkanappal több volt. Számítása szerint a harmadik negyedévben számottevően, 7,8 százalékra gyorsult az ipari termelés növekedése a második negyedévi 4,8 százalékról, 1,1 százalékkal nőtt az előző negyedévhez képest, és ezzel erősebben támogatta a GDP növekedését, amely 5 százalékra gyorsulhatott a második negyedévi 4,9 százalékról.

A magyar ipar teljesítménye lényegesen felülmúlja, így teljesen elvált a kifejezetten gyenge európai és német konjunktúrától, amit egyes új autómodellek hazai gyártásának felfutása, új exportkapacitások üzembe helyezése, valamint az élénk belső kereslet is támogat. Suppan Gergely az idén az ipari kibocsátás kissé 6 százalék feletti növekedését várja a tavalyi 3,6 százalék után.

Regős Gábor, a Századvég Gazdaságkutató makrogazdasági üzletágának vezetője szerint a naptárhatás mellett a beruházások magas volumenével, illetve a bázisidőszak gyenge adatával magyarázható az, hogy az ipar szeptemberi teljesítménye jóval meghaladta a várakozásokat. Továbbra sem látszik a német lassulás hatása a magyar ipari adatokon, ami azt sugallja, hogy a magyar gazdaság növekedése a harmadik negyedévben is dinamikus maradhatott - állapította meg, és hozzátette: az év hátralévő részében az iparban továbbra is fennmaradhat az erőteljes - még ha nem is két számjegyű - növekedés.

Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője szintén hangsúlyozta, hogy a német és a magyar ipar teljesítménye közti divergencia tovább emelkedett, csökkentve azokat az aggodalmakat, amelyek szerint a romló globális növekedési kilátások jelentősebb negatív hatást gyakorolnának a magyar növekedésre. Úgy látja, hogy az ipar a harmadik negyedévben is támogatta a gazdasági növekedést, a jövő héten esedékes harmadik negyedéves GDP adatra 4,8 százalékot prognosztizál.