Business Talks '24

Üzleti konferencia

Ne maradjon le az év
üzleti konferenciájáról!

Szerezze be
jegyét most.

A négy orvosi egyetem - Semmelweis Egyetem, Debreceni Egyetem, Szegedi és Pécsi Tudományegyetem - részvételével elvégzett országos szűréshez, a H-UNCOVER programhoz 17 787 főt választott be a mintába a KSH úgy, hogy a minta minden magyarországi régióra és 14 év felett minden életkorra reprezentatív legyen. A részvételi adatok első összesítése alapján elegendő számú állampolgár elment az országos szűrővizsgálatra, így megfelelő pontosságú becslés adható a fertőzöttek és átfertőzöttek számára vonatkozóan: országosan a meghívottak 67,3 százaléka, mintegy 10 600 fő vett részt a vizsgálatban - közölte a szűrést vezető Semmelweis Egyetem.

Az ún. kerethiba figyelembevételével legmagasabb, 75 százalék felett részvételi arány Veszprém, Nógrád és Pest megyében volt, míg a legjobban teljesítő megyeközpont Salgótarján, 77 százalékos részvétellel. Az elérhetetlen, időközben elhunyt, vagy külföldön élő személyek csökkentették a ténylegesen elérhető, tesztelendő személyek számát.

Az adatok feldolgozása továbbra is tart, a fertőzöttek végső száma és az átfertőzöttek adatai május végére várhatóak, ugyanakkor az eddigi összesítések alapján a korábban ismertetett részeredményekkel összhangban van a végeredmény (8276 orr- és szájgarat mintavételen alapuló PCR-vizsgálatból kettő volt pozitív).

A H-UNCOVER országos, reprezentatív vizsgálat célja, hogy pontos képet adjon a járvány kiterjedéséről és az új típusú koronavírussal fertőzöttek és átfertőzöttek valós számáról, dinamikájáról. A minták legnagyobb részét a négy hazai orvosképző egyetem munkatársai vették le, de a vizsgálatban segítettek a mentőszolgálat és a vízimentők munkatársai is. A szűrés május 16-án zárult, a részvételi arány és a leszűrtek száma nemzetközi viszonylatban is kimagasló, a hasonló céllal Izlandon, valamint Szlovéniában végzett felmérésekben ennél jóval alacsonyabb, ötven százalék alatti volt a részvétel.

A vizsgálat a KSH együttműködésével és az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával indult. A szűréseket a jövőben várhatóan legalább két alkalommal megismétlik. Két mérés között legalább egy hónapnak kell eltelnie - a jelenlegi adatok alapján várhatóan szeptemberben kerülhet sor a következő országos vizsgálatra.