Az Európai Bizottság ellenőrei tavaly novemberben a magyar közbeszerzés ellenőrzés hatékonyságát vizsgálták, és lesújtó eredményt hoztak ki. A 29 projektből összeválogatott mintában 24 súlyos hibát leltek, vagyis megbízhatatlannak találták az uniós kasszából kapott támogatások elköltésének ellenőrzési rendszerét, beleértve a csúcsszervet, a Miniszterelnökség közbeszerzési felügyeleti főosztályát. A magyarországi közbeszerzési ellenőrzés lényegében megbukott, éppen csak működik a rendszer, komoly javításra szorul. Ezt kéri Brüsszel, nem csupán a külső tanácsadás teljes megszüntetését - számolt be a 24.hu.

A hármas osztályzat következménye az uniós gyakorlat szerint "horizontális felfüggesztés" is lehet, amikor leállítják valamennyi operatív program pénzátutalását. A portál úgy tudja, az Európai Bizottságnak nem célja a pénzcsapok teljes elzárása. Brüsszel egy, pénzügyi korrekciónak nevezett büntetésként támogatásmegvonást ajánlott, amelynek kiszámítására két lehetőségből választhat a magyar kormány: vagy alkalmazzák a kiválasztott 29 mintában talált hibákra megállapított egyedi támogatásmegvonásokat (ezek mértéke 5 és 100 százalék közötti), vagy 10,64 százalékos átalánybüntetést alkalmaznak.

Mivel mintegy 1500 milliárd forintnyi projektről van szó, az átalánybírság értéke 150 milliárd forintnál kicsit több lehet.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a közelmúltban bejelentette, hogy mivel a Bajkai István-féle SBGK, a Nagy és Kiss ügyvédi irodák, valamint az Ész-Ker Kft. alkotta konzorciummal még 2016 májusában kötött keretmegállapodás kifutott, a kancellária külsős tanácsadók helyett saját alkalmazottakkal végzi a jövőben a közbeszerzések ellenőrzését - ehhez 80-85 embert kell felvenni a minisztériumba.

A fotó forrása: MTVA.