Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Új légszennyezettségi mérést készítettek Budapestene, amely szerint jóval rosszabb a levegő minősége, mint azt a hivatalos adatok mutatják. A mérésekhez egy újfajta és Magyarországon minden bizonnyal egyedülálló, a rendkívül apró részecskék számát és átlagos méretét meghatározó műszert használtak.
Lukács András, a Levegő Munkacsoport elnöke friss kutatási eredményekről azt mondta, a rendkívül apró részecskék találhatók meg döntő mértékben a levegőben a forgalmas utak mentén. Az itt mért részecskék átlagos átmérője 20-40 nanométer, a tömegük így annyira elenyésző, hogy a hivatalos mérőállomások - amelyek az egy köbméterben található részecskék tömegét mérik - mérési eredményeiben elhanyagolható szerepet játszanak még akkor is, ha hatalmas mennyiségben vannak jelen - írja közleményében a két szervezet.
Budapest forgalmas útjai mentén egy köbcentiméterben (vagyis egy kockacukor méretű térfogatban) általában több mint 30 ezer részecske található, de helyenként a részecskék száma elérte a 470 ezret is, miközben egy viszonylag tiszta levegőjű helyen ez a szám mindössze 2000 körüli.
Simon Gergely, a Greenpeace légszennyezettségi szakértője ismertette a zöld szervezet nemrég végzett méréseit, amelyben azt vizsgálták, mekkora a nitrogén-dioxid koncentrációja iskoláknál, forgalmas csomópontok körüli buszmegállókban és kórházaknál, amelyek itt is nagyobb értéket mutattak, mint a hivatalos mérőállomásoknál.
"Az iskolák, gyermekkórházak mellett mért szennyezés fokozott aggodalomra ad okot, ugyanis a gyermekek különösen érzékenyek a nitrogén-dioxidra" - mondta el Simon Gergely, aki szerint a hivatalos adatok is lesújtó állapotokat tükröznek. A folyamatos határérték feletti levegőszennyezettség miatt az Európai Bíróságon per folyik a magyar kormány ellen.
A levegőszennyezettség annyira veszélyes lehet, hogy friss kutatások kimutatták, még a várandós anyák méhlepényében is lerakódhatnak a károsanyagok.
A civil szervezetek szerint a súlyos légszennyezettség azonnali javítása érdekében a következő intézkedésekre van szükség Magyarországon:
Kína állami támogatást nyújthatna a jövőben az ott gyártott Tesla járművekért, azok ugyanis felkerültek a támogatásra javasolt új energiával működő járművek listájára - derül ki...