Nem az a célunk, hogy állami tulajdonú hitelintézeti rendszer jöjjön létre, hanem hogy több mint 50 százalékban hazai, magyar tulajdonú; szeretnék ha a magyar kézben levő bankok aránya 50 és 70 százalék között lenne - mondta Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter a Figyelőben megjelent interjúban.

A miniszter szerint az MKB és a Budapest Bank átvétele nem jelenti, hogy állami tulajdonban maradnak, három éven belül transzparens módon értékesíteni kell őket.

Jelenleg osztrák bankokkal tárgyalunk stratégiai együttműködésről, illetve az állami hitelintézeti portfólió kibővítéséről, itt az Erste és a Raiffeisen bankokról van szó - részletezte Lázár János. "Azzal bízott meg a miniszterelnök úr, miután tárgyalt az Erste Bank vezetőjével, hogy tegyünk egy közös megegyezési javaslatot. Az Erstének stratégiai céljai vannak Magyarországon. Erős pénzintézetnek számít nálunk és ez kiemelt figyelmet érdemel. A Raiffeisen helyzete lehet, hogy más, szeretnénk, ha a jövőjéről velük is szót tudnánk érteni" - mondta a miniszter.

Lázár János szerint az MKB tökéletes példa arra, hogy állami tulajdonos nélkül is "el lehet úsztatni egy pénzintézetet". Az MKB egy rosszul vezetett, szétlopott bank volt, most az a feladat, hogy talpra állítsák. Azt még nem lehet megmondani, hogy a konszolidáció többe kerül-e, mint amennyit az anyabank beletett tőkepótlásként az eladáskor. A Budapest Bank viszont egy kiválóan működő, profitábilis pénzintézet - tette hozzá.

Lázár beszólt Pokorninak

Pokorni Zoltán nyilatkozatát (amelyben a fideszes politikusok urizálását bírálta - a szerk.) hátbatámadásnak tekintem. Olyan támadásnak, amelyet egy politikai veterán intézett a csatasorban elöl állókkal szemben - idézte az Index a cikk politikai részét. Lázár szerint Pokorni Giró-Szász andrást, Rogán Antalt, Szijjártó Pétert és őt találta meg ezzel.
Lázár az interjúban legsúlyosabb hibák közé sorolta a politikában, ha valaki hátba támadja az első sorban harcolókat. Szerinte "a Fideszre nem a kormányzati döntések negatív társadalmi következményei jelenteik a legnagyobb veszélyt (...) az igazi bajt az jelenti, ha a törzsszavazóink, a saját politikai véleményformálóink vagy meghatározó politikusaink bizonytalanodnak el vagy fordulnak ellenünk".
Lázár szerint a politikai veteránok elszánták magukat a harmincas-negyvenes generáció megrendszabályozására, ami nem méltányos, sőt (...) helytelen.
A Fidesz szempontjából életveszélyesnek tartja ezeket a belső vitákat: nincs valós tartalmuk, ugyanakkor álszentek, jópofizók, bűnbakkeresők.
Rossz úton jár, aki az egyéni népszerűsége érdekében szembefordul a saját pártjával, szövetségeseivel - fogalmazott Lázár.

Érdemi változást hoz, ha megállapodás születik a hitelintézetek és a magyar állam közt, amellyel lezárul a bankrendszer átalakítása. 2015. június elsejével megtörténhet a devizahitelek kivezetése, áttérhetünk a forintalapú hitelekre. Tartós növekedés banki finanszírozás, olcsó jó hitelek nélkül elképzelhetetlen - mondta a Miniszterelnökséget vezető miniszter.

Lázár János szerint a gazdasági növekedés fenntartása lesz a következő négy év kulcskérdése. Szerinte egy 3-4 százalékos gazdasági bővülés 5-10 éves távlatban azt jelentené, hogy a magyar gazdaság kijött a válságból. Magyarország Európában a három legjobb ország között van a potenciális gazdasági növekedés alapján - hangsúlyozta.

A paksi atomerőmű bővítéséről Lázár János a Figyelőnek adott interjúban elmondta, hogy megvan a lehetőség a kihátrálásra, de ez nem cél, és ennek költségei is lennének. Szándékuk, hogy még ebben a kormányzati ciklusban megkezdődjön az építkezés - jelentette ki.