A Napi Gazdaság csütörtöki számának cikke

A 300 forintos euróárfolyam az a szint, amikor a környező országokból megindul a bevásárlóturizmus − mondta a Napi Gazdaságnak Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. A kereskedők a "jelentős" jelzővel illetik a gyenge forint miatt a határ menti boltokban tapasztalható forgalomnövekedést, ám az egész éves elszámolásban a legtöbb esetben ez nem jelent komoly tételt, sokakat azonban éppen a csődtől mentenek meg az ilyen időszakok.

Az árérzékenyebb szlovákiai vásárlók 300 forintos euróárfolyam felett szinte automatikusan "rohamozzák" meg az észak-magyarországi boltokat, Mosonmagyaróvártól Győrön át egészen Miskolcig, egyesek Budapestig is hajlandóak eljönni, és nemcsak a boltokban vásárolnak, jelentős összeget hagynak a szolgáltatóknál is. A Nový Cas szlovák napilap szerint már a múlt hétvégén egyszerre ostromolták meg a szlovákok az osztrák, a cseh és a magyar boltokat. Az alapvető élelmiszerek (Ausztriát leszámítva) a szomszédos országokban olcsóbbak, mint Szlovákiában, másrészt Csehországban és Lengyelországban még a tankolás is határozottan kevesebbe kerül.

Magyarországon az alkohol és a dohányáru, a ruhaneműk és a háztartási műszaki cikkek pedig mindhárom szomszédos visegrádi országban olcsóbbak. A lap felmérése szerint tíz alapvető élelmiszer (kenyér, vaj, tej, sajt, tojás, burgonya, liszt, cukor, étolaj, sör) átlagára Szlovákiában 9,78, Csehországban 7,89, Magyarországon azonban csak 7,20 euró − vagyis a határ mentén gyakorlatilag az euróárfolyamtól függetlenül megéri a szlovákoknak az átjárás, de 300 forint feletti árfolyamnál Magyarország a "sláger", mivel a cseh korona és a lengyel zloty nem gyengélkedik, ezért ilyenkor egy-egy hétvégén tízezrek indulnak el ide. Északi szomszédaink előszeretettel látogatják a budapesti szabadidős központokat, mint például a Tropicariumot vagy a Csodák Palotáját. A kisvárosi (külkerületi) helyeket keresik, amelyek könnyen megközelíthetőek, lehet parkolni és bevásárlóközpont közelében vannak.