Harminc helyezéssel előrébb lépett Magyarország a Világbank Paying Taxes rangsorában a tavaly közzétetthez képest, így az 56. helyen áll. - Az előrelépés döntően a kormány adócsökkentő politikájának, az adminisztrációs terhek jelentős mérséklésének és az adóhivatal egyre hatékonyabb ellenőrzési gyakorlatának köszönhető - mondta az MTI-nek Izer Norbert adóügyekért felelős államtitkár.

Az adórendszer egyszerűsítésének fontosságát is kiemelte a tanulmányában a Világbank.

Ez a vállalkozások legtöbbjének nemcsak bürokratikus tehercsökkentést, hanem megtakarítást is jelent, épp egy 2018. január 1-től hatályba lépő kedvező változással igazolta, amely szerint 45 napról 30 napra csökkent az áfa kiutalási határidő. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 2018. január 1-e óta az összes egyéni vállalkozó, és mintegy 234 ezer, adózási szempontból megbízható minőséggel bíró cég, harminc napon belül kapja vissza az államtól visszaigényelt áfát. Itt jelentős szerep hárul az államkassza bevételeinek érdekét védő adóhivatalra is, hiszen mindössze harminc nap alatt kell megvizsgálnia a visszaigénylés jogosságát.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatalának bővülő elektronikus szolgáltatásai, illetve online rendszerei, nemcsak azt biztosítják, hogy az érintettek hamarabb jutnak a pénzükhöz, hanem egy jóval hatékonyabb, precízebb és célzottabb alapon működő ellenőrzési rendszert is - mondta Izer.
Évről-évre nő a kockázatelemzés pontossága, illetve a revizorok hatékonysága. Az egy adóellenőrzésre jutó adókülönbözet (az eltitkolt adó) összege jelentősen, 22 százalékkal nőtt.

Tavaly egy ellenőrzés átlagosan 16 millió forint eltitkolt adót állapított meg, idén már 19,5 milliót.

A Világbank megállapította, hogy Magyarországon adóhivatali revízióra jellemzően csak az adóelkerülő vállalkozások számíthatnak, a tisztességes adózók nem, utólag módosították a korábbi évek eredményeit is.