Ez a program emailben elküldi a cikk címét és bevezetőjét, önnek csak a címzett e-mail címét kell megadnia. Pár soros megjegyzést is mellékelhet az üzenethez a "Megjegyzés" rovatban.
Lezárult az a folyamat, amelynek eredményeképpen a MNB Értéktár programjának keretében, 27 millió forint értékben a jegybank tulajdonába került a 65 darabos Rakovszky-iratgyűjtemény.
Az MNB minden esetben közgyűjteményekbe, múzeumokba, a jogszabályok által meghatározott öt éves letétbe helyezi el a megvásárolt műkincseket, így ez a gyűjtemény a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltárába kerül.
A Rakovszky család eredetét a XIII. századi írott forrásokig tudják a szakemberek visszavezetni. A most felajánlott iratanyag (65 darab oklevél) jelentőségét elsősorban a Kocsóc (szlovákul Kocovce, németül Hochk) és a szomszédos birtokokra vonatkozó 38 középkori oklevél adja - ismerteti az MNB.
A legrégibb darab 1321-ből való, I. Károly király oklevele. Külön említést érdemel I. Nagy Lajos király 1343. évi két oklevele, melyekben az uralkodó Demeter fia Kányát és Simon fia Jánost kiemeli a trencséni vár várjobbágyai közül és országos nemességet ad nekik. A dokumentum viszonylag késői emléke a XIII. század második felétől felbomló várjobbágyság intézményének.
A családi levéltárban kilenc eredeti királyi oklevél található, melyek közül a fentieken (I. Károly, I. Lajos) kívül Luxemburgi Zsigmond (1387-1437) király hat eredeti kiadványa is kiemelendő. Ezen túl nádori, országbírói és hiteleshelyi kiadványok találhatók a középkori anyagban, melyek a középkori magyarországi hivatali írásbeliség pótolhatatlan forrásai.
Az iratanyag 1526 utáni része is számtalan fontos egyedi dokumentumot, királyi, nádori, országbírói oklevelet tartalmaz, legfiatalabb darabja 1818-ból való - emeli ki közleményében az MNB.
A 65 dokumentum összesen 80 oklevél szövegét tartalmazza, ebből 51 középkori oklevélszöveg.
A család levéltára 1914-ben a kocsóczi kúriában volt, Rakovszky Antal őrizete alatt. Ezt követően - ismeretlen időben és helyen - mikrofilm készült róla, amely a Szlovák Nemzeti Levéltárba került. Az iratanyag a család tulajdonában maradt, Budapestre került és az örökösök ajánlották föl megvételre a jegybank Értéktár programjának.
A fenti kép illusztráció (forrás: Pixabay.com).
Bár eléggé ritka, hogy maga a gyártó szivárogtat korai stádiumban levő terveket, most pontosan ez történt. Ralf Brandstätter, a Volkswagen márka vezetője az ID.3 nyitott változatáról...