A magyar ember a mezőgazdasághoz ért igazán. Ez az, ami a génjeinkben van, és a tudás apáról fiúra száll. A mezőgazdaság magas szintű nemzetközi műveléséhez vagyunk leginkább alkalmasak - fogalmazott a kormányfő az MTI tudósítása szerint.

Azért is fontos a Balogh Tészta Zrt. beruházása, mert egy családi vállalkozás valósította meg. Az üzem egy olyan ipari létesítmény, ami volumenével is meghatározója a magyar nemzetgazdaságnak, és ez a teljes nemzeti össztermék szempontjából sem közömbös - mondta Orbán Viktor.

A magyar embereknek van egy olyan adottsága, hogy akkor érzik jól magukat a bőrükben, ha a kiválasztott élelmiszerről pontosan tudhatják, hogy magyar földből származó és magyar ember munkájának eredménye. "Ez a szempont a jövőt illetően inkább előnyös, és remélem, ilyen szokásokkal élő közösség, nemzet maradunk" - fogalmazott Orbán.

Az elmúlt időszakban minden európai nemzet megtanulhatta, hogy "csak akkor nem dől el, ha két lábon áll". Egyrészt szükség van a külföldi beruházásokra, amelyekkel termelő üzemeket hoznak létre Magyarországon. A másik láb viszont a magyar tulajdonban lévő vállalkozások és tőke lehet. "Ha megvan mindkét lábunk, és nagyjából azonos erőben is vannak, akkor a magyar gazdaságot nem lehet felborítani" - jelentette ki. Ha azonban nem fordítunk kellő figyelmet a magyar vállalkozásokra, a magyar tőketulajdonosokra és a magyar befektetőkre, akkor az első fuvallat feldöntheti a gazdaságot, ahogy 2008-ban, a válság idején fel is borított bennünket - véli a miniszterelnök.

Helyieket is foglalkoztatnak, a sportot is támogatják

Magyarország második legnagyobb gyártókapacitással rendelkező tésztagyára, a Balogh Tészta Zrt. 25 tiszakécskeinek biztosít munkát. Emellett a vállalkozás a helyi kézilabda szakosztály kiemelt támogatója, de rendszeres felajánlásokkal segíti a gyermekjóléti és családsegítő szolgálatot, valamint a szociális otthont - mondta Tóth János (Fidesz), Tiszakécske polgármestere az üzemavatón az MTI tudósítása szerint.

Balogh László, a cég tulajdonosa elmondta: jelenleg az exportarányuk 20 százalék. Szállítanak Romániába, Szlovákiába, Ukrajnába, Szlovéniába, Horvátországba és Boszniába, de van már kínai partnerük is. Terveik szerint három éven belül a termelésük 70 százalékát exportálják majd.

A családi vállalkozásként induló Balogh Tészta Zrt. csaknem két és fél évtized alatt vált az egyik legnagyobb hazai tésztagyártóvá vált. A magyar tulajdonú cég alapanyagait kizárólag magyar beszállítóktól szerzi be. (A társaságba egyik cégével beszállt a közelmúltban Szíjj László, a tiszakécskei székhelyű Duna Aszfalt Kft. tulajdonosa is - a szerk.)

A tiszakécskei gyár építése 2015 júliusában kezdődött. A 8500 négyzetméter alapterületű üzembe első fázisban óránként 2250 kilogramm tészta gyártására és csomagolására alkalmas gépsorokat telepítettek. A beruházás költségei elérik a 2,7 milliárd forintot, melyből a banki hitel 1,6 milliárd forint, az uniós támogatás 500 millió forint.

A Balogh Tészta Zrt. az előző évben 9 ezer tonna terméket állított elő. Értékesítésből származó nettó árbevétele 2016-ban 1,316 milliárd forint, míg az előző üzleti évben 1,311 milliárd forint volt. Az árbevétel nagyobb része belföldi értékesítésből származik, ez 2016-ban mintegy 1,14 milliárd forintot, az előző évben pedig 1,105 milliárd forintot tett ki. A vállalat adózott eredménye 2015-ben 161 millió forint, míg 2016-ban 200 millió forint volt - írta az MTI.