A torlódás a külföldön dolgozó, az ünnepekre haza igyekvő román vendégmunkások tömeges érkezése és a román határőrök által november óta alkalmazott szigorúbb ellenőrzés miatt alakult ki.

Románia nyugati határátkelői és a repülőterek a legzsúfoltabbak. Az IGPF szerint az átkelők teljes kapacitással üzemelnek, 3300 határrendőr áll szolgálatban és a román hatóságok "mindent megtesznek" a várakozási idő csökkentése érdekében. Az utasoknak azt tanácsolják, hogy a kisebb határátkelőket igénybe véve járuljanak hozzá az átmenő forgalom egyenletesebb elosztásához a teljes magyar-román határszakaszon.

Szombaton több mint 200 ezer határátlépést regisztráltak Romániában, amiből 136 ezer volt a belépés. Egy "normális" napon 110 ezren lépik át a román határt, amiből 55 ezer a belépő.

Az IGPF közleménye emlékeztet, hogy november óta mind a kilépő, mind a belépő oldalon minden uniós vagy nem uniós úti okmánnyal közlekedő utast ellenőriznek a román határrendőrök, hogy kiszűrjék azokat, akik konfliktusövezetekből érkeznek és "valós veszélyt jelenthetnek a hazai vagy nemzetközi biztonságra".

15 kilométeres kocsisor, több órás várakozás

A Mediafax hírügynökség szerint a két ország közötti egyetlen autópályás határátkelőn, Nagylaknál szombat éjszaka 15 kilométeres sor alakul ki. Az egyik román vendégmunkás arról számolt be a hírügynökségnek, hogy hat órájába került, amíg Németországból eljutott a román határra, ahol újabb hat órát kellett várakoznia, amíg beléphetett az országba.

A rendőrség információi szerint több magyar-román határátkelőhelyen is három órát, vagy annál többet kell várni a román oldalon bevezetett szigorított ellenőrzés miatt vasárnap kora délután. A police.hu-n közölt határinformációk szerint a kilépő forgalomban Kiszombornál három, Csengersimánál négy, Nagylaknál és Csanádpalotánál öt órát kell várni az átlépésre. Battonyánál és Vállajnál két óra a várakozási idő.

A rendőrség korábbi tájékoztatása szerint az ünnepekre hazatérő vendégmunkások nagy száma és a román hatóság által bevezetett fokozott határforgalmi ellenőrzés okozza a torlódást. Az érintett határszakaszon kialakult helyzet előreláthatóan több napon át tart.