Ez pontosabban annyit jelent, hogy bár a bankok mindegyike kifogásolta a devizahitelesekre szabott legújabb, visszamenőleges hatályú törvénycsomagot, végül csak négy esetben gondolta úgy a bíróság, hogy az AB-hez fordul - írja az Index.

A Magyar Bankszövetség jogi munkacsoportja több mint negyvenoldalas összefoglalójában rögzítette álláspontját az AB számára. Ennek lényege, hogy a törvény egyes rendelkezései sértik

  • a jogállamiság elvét,
  • a szerződési szabadságot,
  • a bírósághoz fordulás és
  • a tisztességes eljárás alapjogát, valamint
  • a hatalommegosztás elvét, és
  • a törvény elfogadása is ellentétes az alaptörvénnyel.

Csányi Sándor az egészről azt mondta, hogy tisztességtelen utólag előírni olyan feltételeknek való megfelelést, amelyek korábban nem voltak ismertek.

Az Alkotmánybíróságnak 90 napja volt a döntésre, de ezek szerint egy hónap alatt sikerült arra jutni, hogy bankok kifogásai nem helytállóak és mehet a már megismert formájában a devizásmentés.

Az AB a döntésében közölte, hogy "a jelen ügyben lefolytatott alkotmánybírósági vizsgálatnak nem volt tárgya a deviza alapú hitelszerződéseket illetően sem az árfolyamkockázat, sem pedig az árfolyamrés alkotmányossága. Ugyancsak nem volt tárgya a most meghozott határozatnak a Fővárosi Ítélőtábla által benyújtott bírói kezdeményezések, valamint az érintettek által benyújtott alkotmányjogi panaszok elbírálása. Ezekben a még folyamatban lévő ügyekben az Alkotmánybíróság folytatja a vizsgálatot, és hamarosan döntést fog hozni."